Έπαιξε σαν… ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ ήθελε την νίκη για να μείνει μέσα στην πρόκριση. Οι "κίτρινοι" χάρη στην άμυνα τους, επικράτησαν με 51-55 της Ντνίπρο και επέστρεψαν στις νίκες.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε με συγκέντρωση στον αγώνα και το «πλήρωσε» μιας και βρέθηκε να… κυνηγάει στο σκορ την Ντνίπρο. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με 5-0 και 15-3 στο πέμπτο λεπτό, ενώ διατήρησαν μία διαφορά στους δέκα πόντους μέχρι το 22-12. Οι «κίτρινοι» απλά μείωσαν σε 22-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ντνίπρο προηγήθηκε με 25-18, με τους «κίτρινους» να αντιδρούν με ένα σερί 5-0 για να μειώσουν σε 25-23. Στην συνέχεια οι παίκτες του Αγγέλου προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ήταν άστοχοι και δεν το κατάφεραν, με αποτέλεσμα να κλείσουν στο -5 το πρώτο ημίχρονο (33-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έπαιξε επιτέλους καλή άμυνα και αυτό τον βοήθησαν να ισοφαρίσει σε 33-33 με ένα σερί 5-0, ενώ λίγο αργότερα με ένα νέο σερί 7-0, να πάρει και μία διαφορά πέντε πόντων (37-42). Αλλά η καλή αμυντική λειτουργία δεν κράτησε ως το τέλος, σε συνδυασμό με άστοχα σουτ. Έτσι η Ντνίπρο με ένα σερί 7-0 έκλεισε μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο με 44-42.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και μπόρεσε να προηγηθεί με 44-49 αλλά και με 46-52 στο 36ο λεπτό. Η Ντνίπρο δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην άμυνα των παικτών του Αγγέλου, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα πάρά την πίεση των γηπεδούχων. Ο Χάρις με 1/2 βολές και με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 51-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-28, 44-42, 51-55.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κοζεμιάκιν 12 (2), Σουντέλ 5 (1), Σίζοφ, Τιμοφεγένκο 10 (1), Ζακουρντάιεφ 17 (3), Μπόνταρτσουκ 2, Κουσνίροφ 2, Ναζιάτκο, Προκοπένκο 3 (1).

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): 7/17β., 12/36δπ., 8/30τρ., 43ρ., 12ασ., 9λ., 13κλ., 1κοψ.: Μπελ 16 (1/1β., 3/9δπ., 3/7τρ.), Μποχωρίδης 14 (4/7δπ., 2/7τρ., 9ρ., 2ασ., 2κλ.), Χάρις 3 (8ρ., 2ασ.), Τζόουνς 5 (0/2β., 1/7δπ., 1/4τρ., 3ρ.), Κάιζερ 6 (3/5δπ.), Νταλό 3 (1), Φλιώνης 5 (2/4β., 1/6τρ., 3ρ., 5ασ., 5κλ.), ΜακΓκι 2 (9ρ.), Σλαφτσάκης (3ρ.), Βεργίνης 1 (0/3δπ., 0/1τρ., 2κλ.).