Χάρηκαν την νίκη, τρόμαξαν με Σλαφτσάκη

Ο ΑΡΗΣ δεν είχε ενδιαφέρον βαθμολογικό, αλλά ήταν αναγκασμένος για την ιστορία του να κερδίσει. Και το πέτυχε αλλά ίσως αυτό να του κοστίσει έναν πολύτιμο παίκτη, τον Διαμαντή Σλαφτσάκη ο οποίος τραυματίστηκε στο 31ο λεπτό.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπήκε… ζεστός αλλά ούτε και η Ντνίπρο με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 2-1 μετά το πρώτο δίλεπτο. Όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική για τον ΑΡΗ ο οποίος πίεσε στην άμυνα και… έκλεψε μπάλες, ώστε να μπορέσει να τρέξει μπροστά και να βγάλει εύκολα καλάθια. Αυτό του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 13-5 στο πέμπτο λεπτό και με 20-9 στο όγδοο, πριν από το 24-12 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η επιθετική πολυφωνία των «κιτρίνων» φαίνεται από το γεγονός ότι και οι έντεκα παίκτες που χρησιμοποίησε ο Βαγγέλης Αγγέλου σκόραραν και έτσι η διαφορά άρχισε να αυξάνεται, φτάνοντας στους 15 πόντους (32-17), αλλά και στους 19 (43-24), δευτερόλεπτα πριν το 43-26 του πρώτου ημιχρόνου.
Ο αγώνας κύλησε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με τον ΑΡΗ να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Η διαφορα έφτασε στους 27 πόντους (71-44) που ήταν η μέγιστη τιμή της, πέφτοντας στους 23 (75-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Με το τέταρτο δεκάλεπτο δεν ασχολήθηκε κανείς, αφού το μυαλό όλων ήταν στον Διαμαντή Σλαφτσάκη ο οποίος τραυματίστηκε στο 31ο λεπτό του αγώνα και οι κραυγές πόνου του “πάγωσαν” το Αλεξάνδρειο. Ο αγώνας διεκόπη για μερικά λεπτά, με τον Έλληνα φόργουορντ να μεταφέρεται με βοήθεια εκτός του αγωνιστικού χώρου.
Ο ΑΡΗΣ επικράτησε με 86-61, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Τζόουνς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61.

ΑΡΗΣ (10/15β., 20/36δπ., 12/28τρ., 38ρ., 22ασ., 18λ., 16κλ., 2κοψ.): Αγγέλου 11 (3/5τρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 8 (1), Χρηστίδης 1 (5ρ.), Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 15 (2/2β., 2/2δπ., 3/4τρ., 4ρ., 5ασ.), Χάρις 3 (5ασ.), Τζόουνς 19 (3/3β., 2/3δπ., 4/6τρ., 3κλ.), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 15 (1/1β., 7/8δπ., 8ρ., 2ασ.), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης 4 (3ρ., 3ασ., 4κλ.).

Ντνίπρο(13/18β., 18/33δπ., 4/19τρ., 29ρ., 15ασ., 22λ., 8κλ.): Μισούλα 6, Σούντελ 8 (2), Τιμοφεγένκο 14 (2/2β., 6/8δπ.), Ζακουρντάιεφ 14 (3/6β., 4/5δπ., 1/5τρ.), Φεσένκο 2, Κοζεμιάκιν, Κουσνίροφ 2, Προκοπένκο, Ρέζβιν 12, Σίζοφ 3, Νατιάζκο, Βικοβέτσκι.