"Με ψηλά το κεφάλι" ο ΑΡΗΣ 81-76 την Λέφσκι

Ο ΑΡΗΣ έφυγε με "ψηλά το κεφάλι" από το φετινό FIBA Europe Cup μιας και παρότι βαθμολογικά αδιάφορος επικράτησε της Λουκόιλ Λέφσκι με 81-76 στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή θέλησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, αλλά τελικά παρασύρθηκε από τον γρήγορο της Λέφσκι. Οι «κίτρινοι» παίζοντας ελεύθερα κατάφεραν να δείξουν επιθετικές αρετές, με τον Τζόουνς να είναι ο κορυφαίος στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-9, η Λέφσκι έκανε ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί με 12-17 στο έκτο λεπτό, με τους Βούλγαρους να κρατάνε το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι αλλαγές του Αγγέλου βοήθησαν την ομάδα για να μπορέσει να βρει ρυθμό στην επίθεση και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Ο Άρης αρχικά προηγήθηκε με 34-29 και σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο δεν βρέθηκε να… κυνηγάει, με το 46-43 του 20ου λεπτού, να δείχνει την καλή επιθετική μέρα των παικτών του Αγγέλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον ίδιο επιθετικό… οίστρο όπως στο πρώτο μέρος και ανάγκασε την Λέφσκι να κάνει κάτι ανάλογο με την άμυνα του. Οι δύο ομάδες δεν μπορούεσαν να βρουν εύκολα καλάθι, αλλά οι “κίτρινοι” παρέμειναν μπροστά στο σκορ προηγούμενοι με 51-45 και με 59-54 στο 30ο λεπτό, αντιδρώντας στο 53-54 της Λέφσκι στο 37ο λεπτό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ ουσιαστικά δεν απειλήθηκε από την Λέφσκι. Οι παίκτες του Αγγέλου προηγήθηκαν με 63-54 και με 76-65 στο 37ο λεπτό, με την διαφορά να μειώνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα λόγω της χαλάρωσης που έδειξαν οι “κίτρινοι”, φτάνοντας στους πέντε πόντους με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 46-43, 58-54, 81-76.

ΑΡΗΣ (8/16β., 20/35δπ., 11/26τρ., 32ρ., 26ασ., 15λ., 11κλ. 10κοψ.): Νταλό 14 (2/2β., 3/4δπ., 2/3τρ., 4ρ., 4ασ., 5κλ.), Φλιώνης 10 (1/2β., 3/4δπ., 1/1τρ., 4ρ., 5ασ., 2κοψ.), Τζόουνς 19 (4/6β., 3/4δπ., 3/4τρ., 4ρ., 4ασ.), Κάιζερ 6 (3ρ., 2ασ., 3κοψ.), Σλαφτσάκης (5ρ., 3σ., 1κλ., 1κοψ.), Αγγέλου 6 (2/5τρ.), Χρηστίδης 6 (3/4δπ.), Χάρις 5 (1), Κουρτίδης, ΜακΓκι 2 (5ρ.), Βεργίνης 13 (1/2β., 3/4δπ., 2/5τρ., 4ρ., 4ασ.).

Λουκόιλ Λέφσκι (10/16β., 21/47δπ., 8/19τρ., 38ρ., 19ασ., 17λ., 10κλ., 3κοψ.): Ιβάνοφ Ντ. 19 (10ρ.), Μίγιοβιτς 11 (1), Ρέμπερτ 16 (3/5τρ., 9ασ.), Ρόμπινσον 10 (4ασ.), Βέλικοφ 5 (1), Μάραβιτς 11 (10ρ.), Νικόλοφ, Ζαχάριεφ 4 (4ρ.).