Ανεξήγητα πράγματα

Η εικόνα που παρουσιάζει ο ΑΡΗΣ μέσα στο παρκέ, δεν έχει καμία απολύτως λογική, καμία απολύτως ερμηνεία δεν μπορεί να δοθεί.

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, η ομάδα όχι απλά χάνει διψήφια διαφορά, αλλά γνωρίζει και την ήττα στο τέλος. Στα μισά της Γ΄ περιόδου, ο ΑΡΗΣ είχε προβάδισμα 17 πόντων (28-45, 6:23 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Στον χρόνο που απέμενε, ευστόχησε σε ένα μόλις σουτ και δέχτηκε 18 πόντους, βάζοντας την Κύμη και πάλι στο ματς (46-48). Η κατρακύλα όμως δεν σταμάτησε εκεί, στην 4η περίοδο, η ομάδα πέταξε λευκή πετσέτα, κατέρρευσε, άφησε τον αντίπαλο να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο παρκέ. Ο Σαγκς και ο Λιούις, που στο Α΄ ημίχρονο έριχναν το ένα τούβλο πίσω από το άλλο, έγιναν Κάρι-Ντουράντ στο Β΄ μέρος. Αποτέλεσμα; 29-9 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο και τελικό σκορ 75-57.

Ανεξήγητα πράγματα, που δεν έχουν καμία ερμηνεία, προκαλούν μόνο θλίψη και οργή.