Ήττα για τον ΑΡΗ στο Περιστέρι

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να παλέψει όσο θα ήθελε κόντρα στο Περιστέρι. Λίγο η αστοχία του, λίγο η κακή του άμυνα, λίγο οι κακοί διαιτητές, οδήγησαν την ομάδα του Καστρίτη στην ήττα με 81-61 από το Περιστέρι.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να μπει στον ρυθμό του αγώνα, προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με τον ΜακΓκί αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ ρ 8-2. Στην συνέχεια οι παίκτες του ΑΡΗ έδειξαν αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 10-10, αλλά και πάλι είχαν πρόβλημα στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -13 (24-11), μετά από ένα επιμέρους 14-1 των γηπεδούχων.
Οι «κίτρινοι» μείωσαν σε 26-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δείχνοντας ότι μπορούν να επιστρέψουν στο σκορ. Αλλά και πάλι η αστοχία τους σε συνδυασμό με τα τραγικά σφυρίγματα των διαιτητών τους κράτησαν μακριά από το Περιστέρι.
Οι διαιτητές φρόντισαν να… φορτώσουν με τρία φάουλ τον ΜακΓκί, συνολικά τα φάουλ ήταν 13-8 σε βάρος του ΑΡΗ και η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα άνω των δέκα πόντων. Μάλιστα έφτασε στους 16 πόντους (44-28) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει την διαφορά, κάτι που πέτυχε με ένα γρήγορο 6-0 (44-34). Αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη μιας και οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν να είναι άστοχοι στις προσπάθειες τους και να μην μπορούν να σταθερή… πηγή πόντων. Έτσι δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο την διαφορά, με το Περιστέρι να προηγείται με 59-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να πλησιάσει, η διακοπή δεν τον βοήθησε και έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (22/28β., 16/30δπ., 9/20τρ., 34ρ., 26ασ., 15λ., 6κλ.): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3/6τρ., 3ασ.), Αγραβάνης 10 (2/4τρ.), Ντάνιελ 5 (3ασ.), Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6 (4ρ.), Φιλιππάκος, Χάροου 6 (4ρ., 8ασ., 3κλ.), Μπέντιλ 15 (8/9β., 2/6δπ., 1/1τρ.), Καράμπελας, Μουρ 12 (3/5δπ., 2/3τρ., 6ασ.).

ΑΡΗΣ (12/22β., 14/31δπ., 7/26τρ., 30ρ., 12ασ., 15λ., 6κλ., 3κοψ.): Φλιώνης 9 (4/5β., 1/3δπ., 1/1τρ., 2κλ.), Μποχωρίδης 18 (1/4β., 4/7δπ., 3/8τρ., 4ρ., 4ασ.), ΜακΓκι 6 (8ρ.), Μπελ 5 (1/4τρ.), Χάρις 4 (1/5τρ.), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1/4τρ.), Χρηστίδης, Τζόουνς 7 (3/3β., 2/7δπ., 0/4τρ.), Νταλό 4 (4ασ.), Κάιζερ 5 (6ρ.).