Το… χτύπησε στα ίσα αλλά έμεινε από δυνάμεις

Ο ΑΡΗΣ πήγε στο ΟΑΚΑ και στο "Νίκος Γκάλης" να πουλήσει… ακριβά το τομάρι του. Πάλεψε στα… ίσα για 31 λεπτά αλλά στο τέλος δεν είχε τις λύσεις για να κάνει την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 81-73.

Ο Γιάνης Καστρίτης από την αρχή επέλεξε να παίξει με τον Γκάρι ΜακΓκί και αυτό βοήθησε τον ΑΡΗ να προηγηθεί με 0-3. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 10-0 (10-3), αλλά οι «κίτρινοι» συνέχισαν με το ίδιο αγωνιστικό πλάνο στην επίθεση. Την σκυτάλη από τον ΜακΓκί πήρε ο Κάιζερ, οι δύο σέντερ του ΑΡΗ είχαν συνολικά 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, με την διαφορά να πέφτει στους δύο πόντους (13-11), πριν το ξέσπασμα της ΑΕΚ που έκλεισε μπροστά την πρώτη περίοδο με 21-14.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά πήγε στους δέκα (24-14), με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πάντως να μην χάνουν την συγκέντρωση τους. Το αντίθετο μάλιστα, μιας και δίπλα στον ΜακΓκί που έκανε ότι… ήθελε μέσα στις δύο ρακέτες, προστέθηκε ο Νταλό από την περιφέρεια. Ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει σε 37-37 στο 18ο λεπτό, αλλά ότι προσπαθούσε για επτά λεπτά, το… γκρέμισε στο τελευταίο όταν και δέχθηκε ένα σερί 6-0 (43-37).

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι διαιτητές… φρόντισαν να του δώσουν ένα σημαντικό πλήγμα μιας και ο ΜακΓκί χρεώθηκε με δύο επιθετικά φάουλ, φτάνοντας τα τρία προσωπικά και με 17 πόντους κάθισε στον πάγκο. Αλλά οι «κίτρινοι» μέσα από την άμυνα τους και την καλή επιθετική παρουσία του Τολιόπουλου κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 8-0 και να προηγηθούν με 51-52 στο 26ο λεπτό. Αλλά δεν κράτησαν το προβάδισμα για αρκετή ώρα, βρισκόμενοι στο -5 (60-55) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ άργησε να μπει στο παιχνίδι και το πλήρωσε μιας και βρέθηκε στο -15 (70-55) μετά από ένα 10-0 σερί της ΑΕΚ. Η αντίδραση των παικτών του Καστρίτη δεν ήρθε ποτέ ή καλύτερα άργησε να έρθει και απλά μειώθηκε η διαφορά με το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-37, 60-55, 81-73.

ΑΕΚ (13/18β., 28/41δπ., 4/18τρ., 35ρ., 19ασ., 16λ., 10κλ.): Τσαλμπούρης 5, Χάντερ 12 (2/3β., 5/8δδπ., 3ρ., 2ασ., 2κλ.), Γκρίφιν 6 (4ασ.), Σαντ Ρος 8 (3ασ.), Θίοντορ 8 (2/2β., 3/3δπ.), Μωραϊτης 3, Σάκοτα 12 (2/3β., 5/7δπ., 8ρ.), Λαρεντζάκης 21 (4/4β., 7/8δπ., 1/4τρ., 5ρ., 3ασ., 3κλ.), Γιαννόπουλος 2, Τζέιμς 2, Ρογκαβόπουλος 2.

ΑΡΗΣ (11/21β., 19/39δπ., 8/25τρ., 35ρ., 11ασ., 18λ., 9κλ., 1κοψ.): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 6 (4ρ.), Τολιόπουλος 12 (1/1β., 1/3δπ., 3/9τρ., 3ρ.), ΜακΓκι 23 (5/7β., 9/14δπ., 11ρ.), Χάρις 2 (6ρ., 3ασ.), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2ρ., 2ασ.), Νταλό 9 (2), Κάιζερ 7 (1).