Ανέτοιμος, ασύνδετος και "αντίο" στο Κύπελλο (85-73)

από Αντώνης Γκάτζιος

Σαφώς ανέτοιμος και κακός στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στην Αθήνα από τον Ιωνικό Νίκαιας με 85-73 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Οι “κιτρινόμαυροι” προδόθηκαν κυρίως από την άμυνά τους. Σμιθ και Πρίτζετ έκαναν τεράστια ζημιά, ειδικά στο δεύτερο μέρος όπου ο ΑΡΗΣ δεν είχε απαντήσεις ούτε στο επιθετικό κομμάτι. Ήταν εμφανώς ασύνδετος και χωρίς συνεργασίες κυρίως στα μετόπισθεν, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν συνεχώς και να παίρνουν ψυχολογία. Στη συγκεκρτιμένη χρονική περίοδο και με δεδομένη την επιθετική ανετοιμότητα, παθητικό +80 πόντων είναι απαγορευτικό για νίκη, ειδικά εκτός έδρας.  Στο τέλος, δε, ο ΑΡΗΣ “άφησε” το ματς, κάτι που σαφώς δεν πρέπει να ξαναγίνει.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς. Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν καλά χτυπώντας κοντά στο καλάθι προηγήθηκαν με 6-9 στο 5’.  Ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έγραψε το 8-12. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 και πέρασαν με 13-12 στο 7’. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του ερχόμενου από τον πάγκο Τσάλμερς ο ΑΡΗΣ πέρασαν με 13-17. Ο Αμερικανός έφτασε τους επτά σερί πόντους κάνοντας το 15-19. Ο Φιτζπάτρικ με συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 19-19, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Με Σλαφτσάκη και Μιλόσεβιτς ο ΑΡΗΣ ξαναπέρασε με 23-24. Ένα “τρελό” τρίποντο του Σμιθ έγραψε το 31-27 και ο ίδιος με τρίποντο έκανε το 34-29. Σούλερ και Μιλόσεβιτς μείωσαν σε 36-34 και ο Παναγιώτου ισοφάρισε την τεχνική ποινή στον Κουφό με μία ακατανόητη στον Κουζέλογλου. Ο Σούλερ με τρίποντο μείωσε σε 38-37, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος. Ο ΑΡΗΣ ήταν αποτελεσματικός στις βολές (13/15) και τα τρίποντα (4/8) αλλά μέτρησε 9 λάθη, ενώ Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς, Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου και ΝτεΚόζι είχαν ήδη από 2 φάουλ, ενώ ο Ιωνικός είχε μόλις 8/15 βολές.

Με τρίποντα των Φιτζπάτρικ, Πρίτζετ οι γηπεδούχοι έγραψαν το 44-39 και οι Τσάλμερς, Ντραγκίτσεβιτς έκαναν το τρίτο φάουλ τους. Ο Ιωνικός έφτασε στο +6 (47-41) στο 23’. Ο Φλιώνης με τον 8ο πόντο του μείωσε σε 47-43 αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 9 (55-46) με τον ασταμάτητο Σμιθ να σκοράρει αφειδώς. Ο Ιωνικός έφτασε στο 61-50 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-54 με καλάθι του Σούλερ.

Ο Σούλερ έριξε τη διαφορά στους 7 (63-56) αλλά ο Παναγιώτου έδωσε ένα απίστευτο φάουλ στον Φλιώνη σε τρίποντο του Τολιόπουλου ενώ είχε λήξει ο χρόνος της επίθεσης του Ιωνικού (65-56). Ο Χουγκάζ με τρίποντο έγραψε το 68-57 στο 33’ και ο Πρίτζετ με βολές ανέβασε τη διαφορά στους 13 (70-57). Ο ΑΡΗΣ είχε σοβαρό πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση (74-63) και οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (78-65 στο 37’), παίρνοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-37, 63-54, 85-73.