"Συγκοπή" στην εκπνοή για τον κακό ΑΡΗ και επώδυνη ήττα

από Αντώνης Γκάτζιος

Ένας πολύ κακός μετά το 25’ ΑΡΗΣ ηττήθηκε στο Αγρίνιο από τον Χαρίλαο Τρικούπη με 73-70, στην πρεμιέρα της Basket League.

Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 41-48 στα μέσα της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια… έφυγαν απ[ό το γήπεδο. Με τραγικές επιλογές στην επίθεση και σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στους νεοφώτιστους να ξεφύγουν με 12 πόντους. Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε και έφερε το ματς στα ίσια (70-70), όμως με τρίποντο του ΝτεΒόντε Γκριν στην εκπνοή γνώρισε μία ήττα που θα του στοιχίσει για τη συνέχεια.

Το ματς

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Τσάλμερς, Σούλερ, ΝτεΚόζι, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Προσπάθησε να χτυπήσει κοντά στο καλάθι και έτσι προηγήθηκε με 0-4. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (5-4) αλλά ΝτεΚόζι και Τσάλμερς ξανάβαλαν τον ΑΡΗ μπροστά (7-9 στο 6’) και ο Σούλερ έγραψε το 9-12. Ο Αγραβάνης (6π.) κρατούσε τους γηπεδούχους (13-14) αλλά ο ΝτεΚόζι έκανε το 13-16. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Μιλόσεβιτς για το 17-19 του ΑΡΗ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ καλά στη δεύτερη περίοδο. Κουζέλογλου (3), Φλιώνης (5), Ντραγκίτσεβιτς (2) έκαναν ένα σερί 0-10 για το 19-29 στο 13’. Ο Τρικούπης απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε σε 25-29 στο 15’ με κάποιες… περίεργες αποφάσεις των διαιτητών. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 14-0 (33-29), πριν Τσάλμερς και Κουζέλογλου ξαναφέρουν το ματς στα ίσια (33-33). Σούλερ και Μιλόσεβιτς έκαναν το 35-38 και ο Σλαφτσάκης έγραψε το 35-40 για το 0-7 του ΑΡΗ. Το ημίχρονο έληξε στο 37-40.

Οι ψηλοί “χτύπησαν” και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς να κάνουν το 37-44. ΝτεΚόζι και Σούλερ έκαναν το 41-48 στο 24’ αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν με 53-48 με νέο σερί 12-0. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 56-49, με τον ΑΡΗ να κάνει τραγικό δεύτερο μισό στην περίοδο και να σκοράρει μόλις 1 πόντο σε 6 λεπτά!

Όσοι περίμεναν ξύπνημα του ΑΡΗ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έμειναν… στην αναμονή, αφού ο Τρικούπης έγραψε το 62-51. Ο Φλιώνης πάλευε μόνος του (66-59) την ώρα που ο ΑΡΗΣ πελαγοδρομούσε επιθετικά, με παιδαριώδη λάθη από έμπειρους παίκτες. Στα 58’’ ο Φλιών ης με τρίποντο έκανε το 68-64 και ο Σλαφτσάκης έκοψε τον Αγραβάνη στα 35’’, ο Τσάλμερς έκανε ένα ακόμα λάθος αλλά ο ΑΡΗΣ κράτησε την κατοχή και οι Φλιώνης με νέα “βόμβα” έγραψε το 68-67 στα 22’’.

Ο Καρακατσούνης έδωσε αντιαθλητικό στον Σούλερ, ο Αγραβάνης έχασε δύο βολές και κέρδισε νέο φάουλ στα 17.7’’. Έβαλε δύο βολές (70-67) και ο Τσάλμερς κέρδισε στα 14’’ τρεις βολές! Έβαλε και τις τρεις και ισοφάρισε σε 70-70. Ο Γκριν με τη λήξη ευστόχησε με ταμπλό και ο Τρικούπης πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70.