Φώναξε παρών ο Λαρεντζάκης

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης περίμενε την ευκαιρία να δείξει τι αξίζει και την άρπαξε από τα… μαλλιά μιας και ήταν ο κορυφαίος με 14 πόντους στην νίκη του ΑΡΗ επί της Ελευσίνας με 75-61.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να επιβάλλει από την αρχή  τον ρυθμό του,προηγήθηκε με 7-4 αλλά η Ελευσίνα κατάφερε νααντιδράσει και να προηγηθεί με 7-8. Άμεση απάντηση από τους «κίτρινους» και συγκεκριμένα τον Πελεκάνο ο οποίος πήρε προσπάθειες και έτσι έκλεισε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 17-15.
Στην δεύτερη περίοδο ο Μίνιτς επέλεξε μία άμυνα ζώνης «2-3» με προσαρμογές και αυτό βοήθησε τον ΑΡΗ αμυντικά να κρατήσει την Ελευσίνα στους δύο πόντους για περισσότερο από επτά λεπτά. Διάστημα στο οποίοι οι «κίτρινοι» με ηγέτη τον Ασημακόπουλο έκαναν ένα επιμέρους σερί 20-2 και έστειλαν την διαφορά στους 18 πόντους (35-17) στο 16ο λεπτό. Όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα  σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου μείωσαν σε 35-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε άσχημα, δείχνοντας τα… γνωστά συμπτώματα και η Ελευσίνα κατάφερε να κάνει την αντεπίθεση της με τον Ούζας και να μειώσει σε 40-37 στο 23ο λεπτό.  Οι Ασημακόπουλος και Λαρεντζάκης όμως ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τον αντίπαλο να διεκδικήσει την νίκη και έτσι με δικούς τους πόντους ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε εκ νέου με 51-37 στο 27ο λεπτό ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 58-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο, ο Λαρεντζάκης συνέχισε να σκοράρει και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (69-52), πριν το τελικό 75-61. Τα δεκάλεπτα: 17-15, 35-24, 58-47, 75-61.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 6 (1), Χαντ , Πελεκάνος 6, Γκίκας 9 (1), Ασημακόπουλος 16 (4), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Λαρεντζάκης 14 (1), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 8.
Πανελευσινιακός: Νίκου, Παπαμακάριος 5 (1), Κάιλς 13 (1), Δημάκος, Τζόουνς,Φαγιέ 6 (1),Φίσερ 2,Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 7,Ούζας 12 (2),Μάντζαρης 8 (2).