«Φιλική» νίκη επί των Μαχητών

Φιλικό προπονητικού χαρακτήρα έδωσαν οι «κίτρινοι».

Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του (απουσίαζε ο νεαρός Δημήτρης Φλιάνης) και έβγαλε συμπεράσματα ενόψει του αγώνα της Δευτέρας (12/1) στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Με τρία τρίποντα του Τόμας ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 29-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και κράτησες το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αφγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-35 με τους Χαρίση και Βεζένκοφ να μετρούν από 8 πόντους.

Νέιμικ, Χαρίσης και Σίμτσακ σκόραραν στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 63-51. Στην τέταρτη περίοδο πρόσφεραν λύσεις και οι Πάσαλιτς, Πουλιανίτης, για να λήξει το ματς στο 84-67.

Τα δεκάλεπτα 29-19, 43-35, 63-51, 84-67.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8 (2), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 11 (3), Πουλιανίτης 4, Χαρίσης 14, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 13 (1), Νέιμικ 8, Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, Αντεγκμπόγιε 3.

ΜΑΧΗΤΕΣ: Π. Γερομιχαλός 21 (1), Δ. Γερομιχαλός 13 (1), Γράβας 7, Ελευθεριάδης 8, Δ. Απιδόπουλος 3, Γ. Απιδόπουλος 2, Μάρουσιτς 13 (3), Γκαμούρας, Κελεσίδης, Ταρπάγκος, Στόλης, Θεοδωράκος.