Ήταν ντέρμπι μέχρι να σοβαρευτεί…

Ο ΑΡΗΣ αντιμετώπισε προβλήματα για ένα ημίχρονο κόντρα στο Ρέθυμνο. Αλλά όταν σοβαρεύτηκε και με τον Ζάρα να είναι εξαιρετικός με 25 πόντους, δεν είχε πρόβλημα για να επικρατήσει με 72-60 και να μπει με νίκη στο 2016.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε να έχει προβλήματα κυρίως επιθετικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κόντρα στο Ρέθυμνο, κάτι που επιβεβαιώθηκε μετά το πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ στο 7-8. Οι Κρητικοί χάρη στον Χάροου διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζάρας ήταν ο παίκτης που κράτησε επιθετικά τον ΑΡΗ κόντρα στο Ρέθυμνο, με τον Έλληνα γκαρντ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν για μεγάλο διάστημα μπροστά στο σκορ, μέχρι το σημείο όπου οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 24-21, προβάδισμα το οποίο δεν κράτησαν ως το τέλος του πρώτου ημίχρονου (31-31).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο σοβαρός, αμυντικά περιόρισε τα ατού του Ρεθύμνου, κυρίως τον Χάροοου. Επιθετικά οι “κίτρινοι” βρήκαν λύσεις πέρα από τον Ζάρα, κυρίως από τα 6.75. Έτσι έκαναν ένα σερί 6-0 αρχικά για να προηγηθούν με 37-31 ενώ μετά έχοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα, προηγήθηκαν με 50-39 στο 26ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Οι “κίτρινοι” διατήρησαν την διαφορά στους δέκα πόντους (54-44) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και μπόρεσαν να μπουν δυνατά και στην τέταρτη περίοδο. Έτσι προηγήθηκαν με 13 πόντους (59-46) αλλά και με 15 (65-50), χάρη στο νέο εποιθετικό ξέσπασμα του Ζάρα. Το Ρέθυμνο προσπάθησε για μία τελική αντεπίθεση αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησαν το έλεγχο και το προβάδισμα ασφαλείας ως το τέλος (72-60). Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 72-60.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σίμτσακ 2, Μούρτος 4, Κοέν 2, Ζ΄ρας 25 (3), Δίπλαρος, Τσούπκοβιτς 2, Ξανθόπουλος 1, ΜακΝίλ 7, Χάγκινς 11 (10ρ.), Ουότερς 4, Ουάιτ 14 (2), Πελεκάνος.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλοφ 8, Σχίζας 6, Μάντερ 5, Σάφτενααρ 4, Γιαννόπουλος 4, Τσακαλέρης, Χάροου 16, Στόουν 14 (1), Κάρτερ 3, Πανατεράκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.