Δεν… κατέβηκε να παίξει

Στον ΑΡΗ γρήγορα θα ξεχάσουν τον σημερινό αγώνα, μιας και ήταν σαν να μην κατέβηκαν ποτέ να παίξουν κόντρα στον Παναθηναικό, γνωρίζοντας την ήττα με 80-59. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 30 πόντους, με τους "κίτρινους" να είναι ως έναν βαθμό αδιάφοροι και χωρίς διάθεση να παλέψουν.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα και από νωρίς έχασε την επαφή στο σκορ και στην διαφορά με τον αντίπαλο του, μιας και σκόραρε μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά (6-2). Τα ποσοστά ευστοχίας των “κιτρίνων” όσο περνούσε το δεκάλεπτο χειροτέρευαν με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται για τον Παναθηναικό ο οποίος προηγήθηκε με 20-5 στο 8΄και 30΄΄ ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +15 (22-7). Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ είχε 2/18 δίποντα (11%), 0/3 τρίποντα και μηδέν ασίστ.
Η δεύτερη περίοδος ήταν χειρότερη για τον ΑΡΗ. Καμία προσπάθεια στην άμυνα για να περιορίσουν τους γηπεδούχους, ενώ επιθετικά η κατάσταση παρέμενε στα ίδια τραγικά επίπεδα. Η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο όταν έφτασε στους 29 πόντους (47-18) στο 19΄και 30΄΄, πριν το 49-21 του 20ου λεπτού.
Οι “κίτρινοι” συνέχισαν να σουτάρουν άθλια, έχοντας 7/33 δίποντα και 21%, 1/6 τρίποντα και 16% ενώ στις ασίστ η διαφορά ήταν 3-13.
Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να… μαζέψει την διαφορά η οποία έφτασε σε επίπεδα διασυρμού, αλλά δεν κατάφερε να την ρίξει κάτω από τους 20 πόντους. Αντίθετα ο Παναθηναικός προηγήθηκε με 30 πόντους (65-35) στο 26ο λεπτό κλείνοντας στους 28 (71-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και πάλι στους 30 πόντους (73-43), με τους “κίτρινους” να συνεχίσουν να παλεύουν για να μειώσουν την διαφορά, χωρίς φυσικά να βελτιώσουν το αγωνιστικό τους πρόσωπο το οποίο εξακολουθούσε να είναι τραγικό. Η διαφορά έπεσε στους 21 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα με το τελικό 80-69.