Έβγαλε τα μάτια του με τα χέρια του

Η "αυτοκτονία" θα ήταν μία από τις λέξεις που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για να μπορέσει να εξηγήσει το πως ο ΑΡΗΣ έχασε με 72-68 από την Νεπτούνας ενώ είχε προηγηθεί με 56-63 στο 36΄και 36΄΄. Μέσα σε 204 δευτερόλεπτα οι "κίτρινοι" έκαναν την διαδρομή από τον… παράδεισο στην κόλαση.

Και πλέον δεν του φτάνει μόνο η νίκη στην τελευταία αγωνιστική του “Last 32” του EuroCup επί της Ολίμπια Μιλάνου για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Η Νεπτούνας από την αρχή έδειξε ότι στην έδρα της μεταμορφώνεται και προηγήθηκε με 19-11 χάρη στα τρίποντα της στο 8ο λεπτό, με τον ΑΡΗ να έχει παρασυρθεί από το γρήγορο παιχνίδι της. Οι “κίτρινοι” με μπροστάρη τον Ουότερς και την βοήθεια των υπόλοιπων Αμερικανών, κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν σε 23-18 αλλά και πάλι οι Λιθουανοί έχοντας επιβάλλει τον γρήγορο ρυθμό τους προηγήθηκαν με 28-18 και με +10 στο 12ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και με κορυφαίο τον Ουάιτ μείωσε αρχικά σε 33-30 με ένα επιμέρους 10-3 αλλά και σε 43-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος ήταν… κακοποίηση του αθλήματος, με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη και να είναι εξαιρετικά άστοχες. Αυτός που κέρδισε από αυτή την εξέλιξη του αγώνα ήταν ο ΑΡΗΣ ο οποίος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 49-50 στο 29ο λεπτό. Στην τέταρτη περίοδο όλα πήγαιναν ιδανικά για τον ΑΡΗ, οι παίκτες του οποίου κυριάρχησαν αμυντικά, ενώ επιθετικά παρά τα προβλήματα τους κατάφεραν να βρουν λύσεις και να προηγηθούν με 56-63, 3΄και 24΄΄ πριον το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί όμως η Νεπτούνας πίεσε σε όλο το γήπεδο και οι “κίτρινοι”… βραχυκύκλωσαν με αποτέλεσμα δύο συνεχόμενα λάθη να δώσουν την ευκαιρία στους Λιθουανούς να ξεκινήσουν μία αντεπίθεση, η οποία έκλεισε στο 13-0 και στο 69-63, 22΄΄ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι παίκτες του Πρίφτη είχαν άστοχες επιθέσεις και έτσι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, γνωρίζοντας την ήττα με 72-68.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41, 50-50, 72-68
Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 18 (2), Σίκσνιους 3, Μαζέικα 16 (1), Μπάντερ 11 (3), Ζαβάκας 16 (1), Πλέστεντ 2, Γκραντ 2, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 4.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 5 (1), Ουάιτ 14 (1), Ουότερς 16 (2), Δίπλαρος, Ζάρας 11 (2), Χάγκινς 10, Κοέν, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 5 (1).