Με… σβηστές μηχανές πέρασε από τα Τρίκαλα

Ο ΑΡΗΣ δεν χρειάστηκε να… φορτσάρει ιδιαίτερα στα Τρίκαλα, έπαιξε καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε την διαφορά που κράτησε ως το τέλος για να συνεχίσει με νίκη στην Α1 (68-83). Κορυφαίοι οι ΜακΝίλ, Ουάιτ και Χάγκινς για τους "κίτρινους"

Τα Τρίκαλα αιφνιδίασαν τον ΑΡΗ και προηγήθηκαν με 9-5, αλλά οι “κίτρινοι” βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήραν το προβάδισμα με 18-21. Δεν μπόρεσαν να κρατήσουν όμως την πρωτοπορία στο σκορ, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +2 (25-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ αποφάσισε να παίξει άμυνα και αυτό άλλαξε την ροή του αγώνα. Οι “κίτρινοι” αργά αλλά σταθερά πήραν το προβάδισμα αλλά και διαφορά η οποία έφτασε στους επτά πόντους (30-37) στο 18ο λεπτό, διάστημα στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 5-12. Τα Τρίκαλα απάντησαν γρήγορα με ένα σερί 5-0 (35-37), αλλά άμεση ήταν και η αντίδραση των “κιτρίνων”, οι οποίοι με κορυφαίο τον ΜακΝίλ έκαναν ένα σερί 10-0 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (35-47).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ διατήρησε την διαφορά άνω των δέκα πόντων χάρη στους ΜακΝίλ και Ουάιτ, προηγούμενος με 45-59 στο 27ο λεπτό αλλά και με 48-66 (+18) στο 29ο λεπτό, πριν το 50-66 του 30ου λεπτού.
Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μείωσαν σε 57-66 στο 32ο λεπτό, αλλά κάπου εκεί ο ΜακΝίλ ανέλαβε δράση και με πέντε πόντους οδήγησε τον ΑΡΗ σε ένα σερί 7-0 και την διαφορά στους 16 πόντους (57-73). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, οι “κίτρινοι” διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας και επικράτησαν με 68-83.
Τα δεκάλεπτα: 25-23, 35-47, 50-66, 68-83.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 17 (1), Κάντουγκαν 5, Τσιτούλης, Καραθανάσης 5 (1), Τσιάρας 13 (1), Βίλιαμσον 2, Καλλές 2, Ρόμπινσον 13 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 9, Βαρυτιμιάδης 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 5 (1), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης, Ουάιτ 22 (10ρ.), Ουότερς 5 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 15, Κοέν 1, Μούρτος 8 (2), Σίμτσακ, ΜακΝίλ 21 (5).