Δεν θα χάσουν ΠΟΤΕ οι Γουόριορς!

Οι Σανς ήταν μπροστά σκορ και μάλιστα με διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου απέναντι στους Γουόριορς. Νίκησαν; ΌΧΙ. Γιατί; Διότι, ο Κάρι δεν ήθελε να χάσει!

Έχοντας απέναντί τους την ομάδα με το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ στη Δύση όλοι θα περίμεναν μια πανεύκολη επικράτηση για τους Γουόριορς. Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Οι Σανς τους δυσκόλεψαν όσο καμία άλλη ομάδα στο γήπεδό τους. Τόσο πολύ, που πολλοί –και δικαιολογημένα- πίστεψαν ότι μπορούν τελικά να πάρουν τη νίκη. Και πως να μην συμβεί αυτό;

Στο τέλος της τρίτης περιόδου το Φίνιξ ήταν μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους διαφορά. Και μάλιστα οι παίκτες του έδειχναν ικανοί και αποφασισμένοι να την διατηρήσουν. Για άλλη μια φορά όμως, μια ομάδα λογάριαζε χωρίς τον Κάρι. Τι έκανε; Ό,τι περνούσε από το χέρι του έτσι ώστε να δώσει το προβάδισμα και πάλι στο Γκόλντεν Στέιτ και να πάρει τη νίκη με 123-116.

Πέτυχε δύο τρίποντα στη σειρά, έδωσε πάρε – βάλε καλάθια που τελείωσαν με καρφώματα και ενεργοποίησε το κοινό το οποίο έμοιαζε λίγο χαμένο από την αντίσταση των Σανς. Αποτέλεσμα; Στην τέταρτη περίοδο οι Γουόριορς με σκορ 37-21 ανέτρεψαν την κατάσταση και συνέχισαν το τεράστιο σερί επιτυχημένων εμφανίσεων στην έδρα τους. (Μετρούν 47 σερί νίκες).

Ο Κάρι; Σταμάτησε στους 35 πόντους με επτά σερί τρίποντα, μοίρασε έξι ασίστ. Α, πανηγύρισε και ένα τρίποντο μόλις η μπάλα έφυγε από τα χέρια του.

Στα άλλα ματς της βραδιάς ο δικός μας, Γιάννης Αντετοκούνμπο κατάφερε να πετύχει 18 πόντους χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα με τους Μπακς να επικρατούν 103-92 των Πέλικανς.

Ο Γιάνννης αγωνίστηκε για 37 λεπτά και είχε 6/15 σουτ, 6/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ.