Πέρασε και από την Πάτρα για το 9Χ9

Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο, τον φέρνει… αγκαλιά με την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή του αγώνα όμως ο Απόλλων με τον ενθουσιασμό του γηπεδούχου προέβαλε αντίσταση. Χάγκινς, ΜακΝίλ και Ουότερς ξεκίνησαν ζεστά κι έβαλαν τον ΑΡΗ μπροστά με 11-12 λίγο πριν την συμπλήρωση 5 λεπτών αγώνα για να ακολουθήσουν 5 σερί πόντοι του Σάντλερ για να δώσουν το προβάδισμα στους Πατρινούς με 16-12, 4:18 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Οκάρο Ουάιτ χρεώθηκε με 2 γρήγορα φάουλ και κάθισε στον πάγκο με τον Κοεν να παίρνει τη θέση του και να αναπληρώνει επάξια το κενό του Αμερικανού. Ο ΜακΝίλ ήταν αποφασισμένος να μην επαναλάβει την άσχημη εμφάνιση με την Κηφισιά και με 9 πόντους στην πρώτη περίοδο πήρε το… όπλο του και επανέφερε τον ΑΡΗ σε θέση οδηγού. Το σερί των «κιτρίνων» έφτασε το 11-0 με τρίποντο του Ξανθόπουλου για το 16-23 μετά τα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά.

Το καλό πρόσωπο των πρώτων 10 λεπτών δεν είχε συνέχεια για τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Με την έναρξη της Β’ περιόδου, ο ΑΡΗΣ έπαθε μπλακ άουτ για σχεδόν 5 λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στον Απόλλωνα να ισοφαρίσει 23-23 στο 15’ με βολή του Βεργίνη. Το πρώτο καλάθι του ΑΡΗ ήρθε 5:20 πριν τη λήξη του ημιχρόνου από τον Ουότερς ο οποίος έβαλε και τους άλλους 2 πόντους των «κιτρίνων» που σκόραραν μόλις 4 πόντους σε σχεδόν 9 λεπτά. Τα επιθετικά ριμπάουντ του Απόλλωνα έκαναν ζημιά στον ΑΡΗ που βρέθηκε πίσω με 28-27 στο 19’. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ξύπνησαν και με ένα επιμέρους σκορ 8-0 με πόντους από Χάγκινς, Μούρτο και Κοεν έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 28-35.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν και πάλι με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου, μείωσαν στους 3 (34-37 στο 23’) όμως ο ΜακΝίλ συνέχισε την καλή του εμφάνιση και κρατούσε τον ΑΡΗ μπροστά. Ένα τρίποντο του Ξανθόπουλου κι ένα δίποντο του Ζάρα διεύρυναν τη διαφορά για τους «κίτρινους» που έφτασε διψήφια διαφορά, 40-51 1:33 πριν τη λήξη της Γ’ περιόδου. Ο Σάντλερ με τον Μέιερ μείωσαν στους 7 για το 44-51 που ήταν και το αποτέλεσμα περιόδου.

Η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι ο ΑΡΗΣ έχει τον έλεγχο και θα φύγει με τη νίκη από το κλειστό της Περιβόλας καθώς η διαφορά και στην 4η περίοδο δεν έπεσε κάτω από τους 5 πόντους, ενώ έφτασε και τους 11 με τρίποντο του Κοεν (53-64 στο 36’). Ο Απόλλωνας επιχείρησε την τελευταία αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Βεργίνη που με δύο τρίποντα μείωσε στους 4 (63-67, 1:35 πριν τη λήξη) κι έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Οι Ουότερς και Μούρτος όμως είχαν την απάντηση και με δύο τρίποντα, ένα από τον καθένα «σκότωσαν» τις ελπίδες των Πατρινών κι έδωσαν τη νίκη στον ΑΡΗ με τελικό σκορ 65-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Βεργίνης 11 (2), Πάμπλαντ, Μέιερ 11 (1), Σάντλερ 14 (1), Γουντς 13, Αργυρόπουλος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαουαρά, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 11.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 3, Ουότερς 12 (1), Χάγκινς 14, Μούρτος 7 (1), ΜκαΝίλ 17 (1), Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 4 (1), Ζάρας 2, Κοεν 8 (1), Σίμτσακ.