Στο… χαλαρό ο ΑΡΗΣ 83-68 τον Κολοσσό

Ο ΑΡΗΣ δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο αλλά ήθελε να ισοφαρίσει το ρεκόρ νικών από την περίοδο 1992-93. Και το πέτυχε μιας και η νίκη επί του Κολοσσού Ρ. με 83-68 ήταν η 20η στο πρωτάθλημα, όπου οι "κίτρινοι" με 20-6 τερμάτισαν στην τρίτη θέση και πλέον περιμένουν την Κηφισιά στα πλέι οφ.

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε τον ΑΡΗ στο πρώτο τετράλεπτο όταν και προηγήθηκε με 5-8, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Πρίφτη σοβαρεύτηκαν σε άμυνα και επίθεση. Με κορυφαίο τον Ζάρα ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 9-0 για να προηγηθεί με 14-8 στο έκτο λεπτό, ενώ άρχισε να αυξάνει την διαφορά υπέρ του όσο περνούσαν τα λεπτά. Έτσι έκλεισε στο +7 (28-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ δεν υπήρξε καμία σημαντική αλλαγή στην εξέλιξη του αγών αστην δεύτεηρ περίοδο. Παρά τις αλλαγές του Πρίφτη, οι “κίτρινοι” όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα αλλά αύξησαν την διαφορά η οποία έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (41-27) στο 17ο λεπτό αλλά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-31).
Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 10-0 απέναντι σε έναν ΑΡΗ που έδειχνε να σκέφτεται περισσότερο τον αντίπαλο του στα πλέι οφ. Έτσι το 45-41 του 22ου λεπτού ήταν ένα δυνατό… χαστούκι για τους “κίτρινους” οι οποίοι αποφάσισαν να αντιδράσουν. Αρχικά ο Ουάιτ ο οποίος είχε μόνος του ένα 5-0 και έτσι ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί με 55-44 στο 25ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι αντέδρασαν και μείωσαν σε 56-52 στο 28ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” απάντησαν με ένα σερπι 6-0 και η διαφορά πήγε στους 12 (64-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα τελείωσαν νωρίς μόλις η διαφορά έφτασε στο +20 (74-54) με ένα 10-2 του ΑΡΗ μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά και αυτό που ενδιέφερε πλέον είναι ποιος θα είναι ο αντίπαλος στα πλέι οφ. Ο Πρίφτης έβαλε μέσα και τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεση του, η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους με το τελικό 83-68. Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 11 (3), Χάγκινς 13, Μούρτος 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Φλιώνης 3 (1), Ζάρας 11 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 7.
Κολοσσός Ρ. (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 12 (1), ΜακΓκι 5, Μπίλης, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργάκης, Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Λιούις 8 (1).