"Κίτρινη" απόδραση με… τσαμπουκά από την Κηφισιά

Ο ΑΡΗΣ με τον ΜακΝίλ ανέτοιμο λόγω τραυματισμού, τον Χάγκινς να χτυπάει στην διάρκεια του αγώνα και την τραγική διαιτησία απέναντι του, κατάφερε με… τσαμπουκά να πάρει την νίκη μέσα στην Κηφισιά με 108-103 και να προκριθεί στα ημιτελικά με 2-0 νίκες. Κορυφαίοι Ουότερς, Ουάιτ και… ήρωας ο Μάρσαλ

Ο ΑΡΗΣ χάρη στον Ουάιτ προηγήθηκε με 0-7, αλλά η Κηφισιά αντέδρασε και έκανε το 9-7 με εννέα πόντους του Έλ Αμίν. Οι “κίτρινοι” δεν είχαν την συγκέντρωση που έπρεπε και βρέθηκαν στο -5 (26-21) στο ένατο λεπτό, πριν το 28-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο διαιτητής Αναστόπουλος διέκοψε τον αγώνα επειδή κάποια νερά έπεσαν προς το μέρος του. Η διακοπή αυτή δεν βοήθησε τον ΑΡΗ ο οποίος παρότι μείωσε σε 33-28 στο 15ο λεπτό, βρέθηκε τελικά στο -17 (48-31) στο 19ο λεπτό, ένα διάστημα όπου οι διαιτητές ήταν τραγικοί και τα σφυρίγματα υπέρ των γηπεδούχων.

Το 48-34 του πρώτου ημιχρόνου ήταν καθαρά θέμα διαιτησίας με τους “κίτρινους” να είναι εκνευρισμένοι από τα σφυρίγματα ενώ ο ΜακΝίλ ήταν επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.
Η Κηφισιά προηγήθηκε με 54-38 στο 23ο λεπτό και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των παικτών των Πρίφτη.

Με σκληρή άμυνα σε όλες τις γραμμές, αλλά και τον Ουότερς να οδηγεί επιθετικά με την συνδρομή των Κοέν και Ζάρα, ο ΑΡΗΣ έκανε την ανατροπή και με ένα 23-9 στο τελευταίο επτάλεπτο, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (65-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με τον Ντόμινικ Ουότερς να μην έχει αντίπαλο, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 66-66 στο 32ο λεπτό.

Η Κηφισιά απάντησε με ένα σερί 9-0 για να προηγηθεί με 75-66 στο 34ο λεπτό αλλά και με 79-68 στο 35ο λεπτό. Αλλά οι “κίτρινοι” δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν. Με τον Ντόμινικ Ουότερς να είναι ο ηγέτης, οι “κίτρινοι” έκαναν ένα σερί 13-1 και προηγήθηκαν με 80-81 με δίποντο του Κοέν, με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ελ Αμίν με μία βολή ισοφάρισε σε 81-81 και ο ΑΡΗΣ είχε την ευκαιρία να… τελειώσει τον αγώνα. Αλλά πρώτα ο ΜακΝίλ και μετά ο Ουότερς αστόχησαν και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στην πρώτη παράταση η Κηφισιά προηγήθηκε με 88-82, όμως και πάλι οι “κίτρινοι” βρήκαν την ψυχραιμία και έκαναν την ανατροπή. Μείωσαν με τον Ουότερς με 93-90 στα 28 δευτερόλεπτα και με τον Ουάιτ στα 11 σε 93-92. Οι “κίτρινοι” έκαναν φάουλ, ο Κασελάκης έκανε το 95-92 και ο ΜακΝίλ κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη, έχασε την δεύτερη ώστε να παλέψουν για το επιθετικό ριμπάουντ.

Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μάρσαλ ο οποίος πέτυχε “αυτοκαλάθι” μιας και με λέι απ σκόραρε για τον ΑΡΗ και έκανε το 95-95 στην εκπνοή της πρώτης παράτασης. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, οι “κίτρινοι” προηγήθηκαν με 95-103 και έδειχναν ότι δεν θα έχαναν. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 102-105 και ο Ξανθόπουλος έδωσε την… χαριστική βολή με τρίποντο κάνοντας το 102-108 με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν, πριν το τελικό 103-108. Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81 (καν.αγ), 95-95 (α΄παρ.), 102-108 (β’΄παρ.).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγγερς 4, Κασελάκης 24 (3), Χοτζ 3, Ελ Αμίν 25 (3), Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7 (1), Γκίκας 12 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 27 (2), Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝίλ 9, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουότερς 29 (2), Ζάρας 10 (3), Κοέν 13 (11ρ.), Μούρτος 8 (2).