Το πάλεψε όσο μπορούσε ο… μισός ΑΡΗΣ

Ο ΑΡΗΣ πήγε… μισός στο ΟΑΚΑ και στον δεύτερη αγώνα της ημιτελικής φάσης κόντρα στον Παναθηναικό μιας και στην απουσία του Χάγκινς ήρθαν να προστεθούν αυτές των Ξανθόπουλου και Ζάρα. Οι "κίτρινοι" το πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά ηττήθηκαν με 74-60 και πλέον ο Παναθηναικός προηγείται με 2-0 νίκες.

Το έργο του ΑΡΗ ήταν εξαιρετικά δύσκολο με τις απουσίες των Χάγκινς, Ξανθόπουλου και Ζάρα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναικός προκειμένου να προηγηθεί με 11-4 και με 18-9. Οι “κίτρινοι” δεν είχαν απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -11 (24-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον Δημήτρη Πρίφτη λόγω των απουσιών να δοκιμάζει αρκετά σχήματα, με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους, με την μέγιστη τιμή να είναι οι 16 (37-21) στο 19ο λεπτό, πριν το 37-23 του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΑΡΗΣ παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην τρίτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου ήταν 21-20. Η διαφορά όμως δεν έπεσε, έφτασε αρχικά στους 19 πόντους (51-32) για να πέσει στους 12 με ένα επιμέρους σερί 10-3 των “κιτρίνων” (54-42), πριν το 58-43 του τρίτου δεκαλέπτου.
Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναικός με ένα γρήγορο 5-0, έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους (63-43) στο 31ο λεπτό. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη όμως με κορυφαίο τον Ουότερς αντέδρασαν και έκαναν ένα επιμέρους σκορ 15-5 και μείωσαν στους 10 πόντους (68-58), στο 37ο λεπτό. Μάλιστα είχαν και την ευκαιρία να μειώσουν κι άλλο την διαφορά, όμως ο Ουότερς ήταν άστοχος και ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων έδωσε τέλος στις ελπίδες των “κιτρίνων” με το 74-60 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα: 24-13, 37-23, 58-43, 74-60.
Παναθηναικός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 11 (3), Καλάθης 12 (1), Ουίλιαμς 12, Χάντερ 2, Μποχωρίδης, Ραντούλιτσα 10, Παππάς 1, Φελντέιν 3 (1), Διαμαντίδης 11 (1), Γκιστ 10, Χέινς
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 12 (1), Ουότερς 15 (2), Μούρτος 5, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 11 (1), Δήμας 1, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Κοέν 7 (1).