Γλίτωσε στο τέλος η Μπάνβιτ

Στις 9 Νοεμβρίου υποδέχεται την Μπάνβιτ ο ΑΡΗΣ

Λαχτάρησε στην τέταρτη περίοδο κι έπρεπε να πάει μέχρι την παράταση το ματς για να νικήσει η Μπάνβιτ τελικά την Μπουγιουκτσεκμετσέ, με 79-76, για την 4η αγωνιστική του τούρκικου πρωταθλήματος και κράτησε το αήττητο.

Η ομάδα του Σάσο Φιλιπόφσκι είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα 16 πόντων με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου (62-46). Τότε, η φιλοξενούμενη, με τους Καλοϊάρο, Χάνα και Χάγιες ανέβασε στροφές κι έφτασε μέχρι και την ισοφάριση (69-69) και τελικώς έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Θίοντορ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο Μούριτς μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 79-76.

Ο Μούριτς έφτασε στο double double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Βίντμαρ με 17.

Υπενθυμίζεται πως η Μπάνβιτ είναι αντίπαλος του ΑΡΗ στο FIBA Champions League και θα αναμετρηθούν στις 9 Νοεμβρίου στο «Αλεξάνδρειο».