Ήττα για την Εφήβων, καλός ο Χρηστίδης

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 70-85 από την Γερμανία και θα τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση, αύριο στις 17:30 κόντρα στην Φιλανδία.

Η Ελλάδα διεκδίκησε τη νίκη, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ένα μπλακ άουτ επιθετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο της στοίχισε και τελικά γνώρισε την ήττα.

Ο Βασίλης Χρηστίδης στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 10 πόντους με 3/6 δίποντα και 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35,  61-61, 70-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζης 14, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 3, Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης 7, Μωραϊτης 11, Παπαδάκης Κ. 6, Κουρέπης 4, Τάταρης 8, Παπαδάκης Στ.

Γερμανία (Στάιν): Χουντ 10, Βάιντεμαν 15, Ντε Σίλβα 10, Χάντενφελντ, Ολίντε 12, Τσίλκα 14, Μουσίντι 8, Χέρκενχοφ 2, Λάγκερπους 2, Σάντερς 2, Λίνσεν, Χάρτενσταϊν 10