"Φρένο" στην ξέφρενη πορεία της ΤΣΣΚΑ από Φενέρ

Μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους ο Τεόντοσιτς

Η Φενέρ ξεπέρασε τις δύο σερί ήττες στην Euroleague και πήρε ένα «διπλό» που ελάχιστε ομάδες έχουν τη δυνατότητα να πάρουν. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς σταμάτησε την «τρελή» πορεία της ΤΣΣΚΑ (12-2) και ανέβηκε στο 9-5.

Ο Έκπε Ούντοχ ήταν για άλλη μια φορά σπουδαίος (17π., 11ριμπ., 5κοψ.), ενώ «μίλησε» στην παράταση ο Μπόμπι Ντίξον (25π., 6ασ., 4κλ.). Ο Σλούκας κινήθηκε σε… ρηχά νερά (3π., 2ασ.). Πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ο Τέοντοσιτς (21π.) που ήταν και μοιραίος με χαμένο τρίποντο στην τελευταία επίθεση και 9 λάθη.

Με φόρα από το «διπλό» στο Τελ Αβίβ μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Ιτούδη, που επέβαλαν γρήγορα το ρυθμό τους. Ο Τεόντοσιτς πήρε χρόνο από νωρίς και η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο 14-9, στο 7′. Η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα το «φράγμα» των 10 πόντων (20-9), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 23-13.

Η Φενέρ κατέβασε την απόσταση σε μονοψήφιο αριθμό, με τρίποντο του Μαχμούτογλου για το 26-18 και βρήκε ρυθμό. Ο Ντίξον πρόσθεσε ακόμα μία «βόμβα» από τα 6.75 μείωσε σε 28-25. Ωστόσο, η ΤΣΣΚΑ είχε τον τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμα με το μέρος της. Με τρομερή ασίστ ο Τεόντοσιτς βρήκε τον Τζάκσον για το 36-32 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41-36.

Μίλος και Βοροντσέβιτς μπήκαν «καυτοί» στο δεύτερο μέρος και πέτυχαν από δύο τρίποντα για το +11 (55-44, στο 25′). Οι Τούρκοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν, ο Ούντοχ μείωσε σε 58-52 και κάπως έτσι η Φενέρ πήρε φόρα. Με τρίποντο και φάουλ του Ντίξον, διαμορφώθηκε το 59-58.

Ο Ούντοχ έβαλε μπροστά τη Φενέρ, ο Τεόντοσιτς απάντησε με τρίποντο και έξι λεπτά πριν από το τέλος, ο Άντιτς έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία (62-62, στο 34′). Ο εκπληκτικός Ούντοχ έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα του «Ζοτς» (62-66). Ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε σχήμα με τρεις ψηλούς (Άντιτς, Βέσελι, Ούντοχ) και τον Κάλινιτς στο «2» και η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήρθε με τρίποντο του Αντόνοφ για το 65-66.

H TΣΣΚΑ έφερε ξανά τα μέτρα της με συνεχόμενους πόντους του Τζάκσον για το 69-66, αλλά ο Ούντοχ ήταν ξανά εκεί για να βάλει μπροστά τη Φενέρ (69-70). Ο Τεόντοσιτς «έγραψε» το 71-70, ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες από Ντίξον και Κάλινιτς. Ο Ούντοχ ισοφάρισε στους 72, αλλά ο Κουρμπάνοφ ευστόχησε σε «μεγάλο» τρίποντο για το 75-72. Ο Ντίξον ισοφάρισε με γκολ-φάουλ και ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο με το ματς να πηγαίνει σε παράταση.

Εκρηκτικά μπήκε στην παράταση η Φενέρμπαχτσε και έφτασε άμεσα στο +7 (75-82). Η ΤΣΣΚΑ φάνηκε να μένει από δυνάμεις., ο Ντίξον έκανε «όργια» και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο τέλος (79-95).