Πάλεψε με όσους έμειναν

Η φετινή χρονιά ολοκληρώθηκε για τον ΑΡΗ, ο οποίος πάλεψε παρά τις πολλές απουσίες κόντρα στην Α.Ε.Κ., αλλά ηττήθηκε με σκορ 71-60 στον τρίτο μικρό τελικό και κατέλαβε την 4η θέση στο πρωτάθλημα.

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε απέναντι στην Α.Ε.Κ. με όσες δυνάμεις του απέμειναν, στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να μείνει σ’ επαφή με το σκορ, αλλά στην επανάληψη δεν είχε την απαιτούμενη ενέργεια για να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη.

Η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μ’ ένα σερί 4-0, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, ο ΑΡΗΣ αντέδρασε. Ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, οδήγησε την αντίπαλό του σε λάθη, διατηρώντας την χαμηλά σε παραγωγικότητα. Στην επίθεση, ο Φλιώνης αξιοποίησε άριστα τους συμπαίκτες του, οι οποίοι σκόραραν είτε σε κατάσταση αιφνιδιασμού, είτε από το χαμηλό ποστ και ανέβασαν την διαφορά στο +9 (7-16), 4:16 πριν το τέλος της 1ης περιόδου.

Στον χρόνο που απέμενε για την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου, η Α.Ε.Κ. μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-3, κατάφερε να μειώσει στον πόντο με την λήξη (18-19).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε μπροστά την ομάδα του με δίποντο, αλλά ο ΑΡΗΣ απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 22-24. Οι παίκτες του Πρίφτη ενώ είχαν καλές επιλογές στην επίθεση δεν ήταν τόσο εύστοχοι, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πάρουν μια καλή διαφορά στο σκορ.

Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με +3 (30-33), αλλά οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια και ανανεώνοντας κατοχές με τα επιθετικά ριμπάουντ, έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκε με +7 (42-35), 41΄΄ πριν την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους. Στον χρόνο που απέμενε, ο Τσαϊρέλης σκόραρε με δίποντο και διαμόρφωσε το 42-37 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε απόσταση ενός πόντου την διαφορά (42-39), αλλά η Α.Ε.Κ. απάντησε με σερί 7-0 και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο σκορ (49-39), 6:34 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Οι «κίτρινοι» είχαν χάσει την συγκέντρωσή και την υπομονή τους επιθετικά, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ για 5:30 λεπτά, συνθήκη που εκμεταλλεύτηκε η Α.Ε.Κ. και προηγήθηκε με +14 (53-39), 3:40 πριν το τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου.

Στον υπολειπόμενο χρόνο, η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για τον ΑΡΗ, ο οποίος πήγε στην 4η περίοδο με μειονέκτημα 11 πόντων (46-35).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ δεν είχε την ενέργεια και τα ψυχικά αποθέματα ν’ ανατρέψει τα δεδομένα, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3, Νιούλεϊ 8 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 10, ΜακΓκραθ, Ελόνου 13 , Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (2), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2), Καββαδάς 11, Μούρτος 7, Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4