Επιτέλους νίκη για τη Σάλκε, λύγισε τη Στουτγκάρδη και ξαναμπήκε στη μάχη της παραμονής!

Επιτέλους τρίποντο για τη Σάλκε!
Η ομάδα του Τόμας Ράις αγνοούσε τις νίκες από τις 9 Νοέμβρη, όμως βρήκε το πλέον κατάλληλο ματς να επιστρέψει στα ροζ φύλλα, νικώντας την Στουτγκάρδη με σκορ 2-1 και μπαίνοντας ξανά στη μάχη της παραμονής, αφού μείωσε την απόσταση από τη 15η θέση στους τρεις βαθμούς!

Η Σάλκε ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και σκόραρε μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Ντόμινικ Ντρέξλερ να ανοίγει το σκορ μετά την πολύ ωραία ασίστ του Μίχαελ Φρέι. Στο 40′, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μάριους Μπίλτερ, κλείνοντας εξαιρετικά το ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, ο Μπόρνα Σόσα μέιωσε στο 63′ για τη Στουτγκάρδη, πού έχασε μεγάλες ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει!