Η Τσέλσι άγγιξε το «θαύμα», η Ρεάλ είχε αντίδραση και προκρίθηκε στην παράταση (vid)

Στα ημιτελικά με θρίλερ η Ρεάλ Μαδρίτης! Η Τσέλσι έφτασε σε σκορ πρόκρισης (0-3), οι Ισπανοί αντέδρασαν οδηγώντας το ματς στην παράταση και ο Μπενζεμά μίλησε, στέλνοντας τη «βασίλισσα» στους «4».

Η απερχόμενη από σήμερα πρωταθλήτρια Ευρώπης, Τσέλσι, μπήκε πεισμωμένη για το θαύμα, κατάφερε να φτάσει σε σκορ πρόκρισης (0-3) χάρη στα γκολ των Μάουντ (15’), Ρίντιγκερ (51’) και Βέρνερ (75’) ανατρέποντας την ήττα της με 3-1 στο Λονδίνο, αλλά εκεί μίλησε η «βασίλισσα».

Το μαγικό πόδι του Μόντριτς που δημιούργησε μία από τις πιο όμορφες ασίστ στα χρονικά του αθλήματος και το πλασέ του Ροντρίγκο (80’) διαμόρφωσαν το 1-3 για την παράταση και εκεί ο Μπενζεμά (96’) με κεφαλιά διαμόρφωσε σκορ πρόκρισης για τους Μαδριλένους.

Πλέον, η Ρεάλ Μαδρίτης περιμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Μάντσεστερ Σίτι-Ατλέτικο, με τους Άγγλους να είναι το φαβορί.