Καθάρισε στο δεύτερο η Ιρλανδία το Γιβραλτάρ

Το καθήκον της, έστω και αν ζορίστηκε, έκανε η Ιρλανδία! Κόντρα στην πιο αδύναμη ομάδα της Ευρώπης, το Γιβραλτάρ, οι Ιρλανδοί έμειναν στο «μηδέν» για ένα ημίχρονο και κάτι, αλλά «καθάρισαν», τελικά, μέσα σε ένα εξάλεπτο, βάζοντας και κερασάκι στην τούρτα στο τέλος.

Ο Τζόνστον, στο 53′, έλυσε τον γόρδιο δεσμό για το σύνολο του Στίβεν Κένι, που είδε εμφανώς ανακουφισμένος έξι λεπτά αργότερα, στο 59′, τον Φέργκιουσον να «καθαρίζει» τη νίκη, «γράφοντας» το 2-0. Από εκεί και πέρα τα πάντα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους Ιρλανδούς, που έκαναν συντήρηση, περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα. Στο 92′, ωστόσο… είπαν να πετύχουν άλλο ένα τέρμα, με τον Άιντα να βρίσκει δίχτυα για το τελικό 3-0.
Αυτοί ήταν οι πρώτοι βαθμοί για την Ιρλανδία στον όμιλό μας, ενώ το Γιβραλτάρ παραμένει στην τελευταία θέση -έχοντας εκτός από μηδέν βαθμούς και μηδέν γκολ. Το Γιβραλτάρ, να θυμίσουμε, είναι ο μεθεπόμενος αντίπαλος (10/9) της Ελλάδας στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024.