ΜΑΓΚΑΣ ΑΡΗΣ στους “8”, ΑΕΚ και Νταμπάνοβιτς…. σπίτια τους!

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Στο… νήμα ο Κουέστα – Ντουκουρέ ο παρτενέρ του Τζούρασεκ (4-2-3-1)

Ο αρχηγός του ΑΡΗ έδωσε μεγάλη μάχη με τον χρόνο τα τελευταία 24ωρα και κατάφερε στις… καθυστερήσεις να μπει στα αρχικά πλάνα του Μάντζιου και να βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια.  Οντουμπάζιο-Μοντόγια στα άκρα της άμυνας και οι Φαμπιάνο-Μπράμπετς στα στόπερ. Ο Ντουκουρέ ήταν τελικά ο παρτενέρ του Τζούρασεκ στα χαφ. Ο Σαβέριο επιλέχθηκε αντί του Παναγίδη στα εξτρέμ μαζί με τον Σουλεϊμάνοφ. Ο Μορόν στην κορυφή, με τον Νταρίντα λίγο πιο πίσω

ΑΕΚ: Ροτέισον αλλά… όχι εκτεταμένο από τον Αλμέιδα (4-2-3-1)

Ο Αργεντινός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές όμως όχι όσες αναμενόταν, ούτε έμεινε τόσο πιστός στο μαζικό ροτέισον που κάνει στο Κύπελλο.

Ο Αθανασιάδης ήταν στο τέρμα, με τους Σιντιμπέ-Ρότα στα άκρα της άμυνας και τους Βίντα-Μήτογλου στα στόπερ. Ο Πινέδα με τον Γιόνσον ήταν η δυάδα των χαφ, έχοντας τον Μάνταλο λίγο πιο μπροστά. Άμραμπατ-Γκατσίνοβιτς ήταν οι εξτρέμ και ο Τσούμπερ στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το 1-1… στα γκολ-οφσάιντ

Μέχρι το 26′ το ματς είχε μία ΑΕΚ καλύτερη αλλά και από ένα γκολ εκατέρωθεν που όμως δεν μέτρησαν. Αρχικά ο απειλητικός Βίντα σκόραρε στο 20′ στην κίνηση από κεφαλιά-πάσα του Μήτογλου αλλά από αντικανονική θέση. Έξι λεπτά αργότερα ο Μορόν βγήκε στον χώρο από την εξαιρετική πάσα του Νταρίντα και νίκησε τον Αθανασιάδη, ξεκινώντας οριακά από αντικανονική θέση.

Τα στραβά για τον ΑΡΗ, η κόκκινη που “πνίγηκε” και το γκολ του Γκατσίνοβιτς

Ο ΑΡΗΣ δεν ήταν καλός στο πρώτο μέρος, με δεδομένα θέματα στον άξονα απ’ όπου η ΑΕΚ γινόταν απειλητική με πρωταγωνιστή τον Βίντα. Την ίδια στιγμή η ομάδα του Μάντζιου δεν έκανε τον Αθανασιάδη να την αισθανθεί πλην της φάσης με τον Σαβέριο στο 23′.

Από το 38′ ο Μάντζιος “έκαψε” την πρώτη του αλλαγή με τον Ρόουζ αντί του τραυματία Μπράμπετς -τον χτύπησε ο Κουέστα λίγο νωρίτερα- με τον Νταμπάνοβιτς έξι λεπτά αργότερα να αλλοιώνει τη ροή του αγώνα. Ο Σιντιμπέ πάτησε τον Σαβέριο και έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη, με τον Μαυροβούνιο όχι μόνο να τον αποβάλλει αλλά να μην δίνει ούτε φάουλ.

Τα στραβά του πρώτου μέρους για τον ΑΡΗ ολοκληρώθηκαν στις καθυστερήσεις με μία ακόμη αδράνεια της άμυνας σε κόρνερ και τον Γκατσίνοβιτς να σκοράρει από κοντά για το 0-1.

Ο Μάντζιος δεν έχασε χρόνο… αλλά ούτε και ο Μορόν!

Ο  προπονητής του ΑΡΗ έκανε άμεσα τις πρώτες του κινήσεις και πήρε τα ρίσκα του με την είσοδο των Σαμόρα και Φετφατζίδη, με τον δεύτερο να πηγαίνει πίσω από τον Μορόν και τον Νταρίντα να οπισθοχωρεί στα χαφ.

Πριν βέβαια οι αλλαγές αυτές έχουν αντίκτυπο στην εικόνα της ομάδας, ο Ισπανός επιθετικός φρόντισε να το κάνει πρώτος στο 58′. Ο Σουλεϊμάνοφ τον σημάδεψε με φάουλ στο πίσω δοκάρι με με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Ανούσια πίεση η ΑΕΚ, έγκλημα από Νταμπάνοβιτς και VAR!

Ο ΑΡΗΣ βρήκε τα πατήματά του μετά από το γκολ και άρχισε να γίνεται πιο επικίνδυνος στο τρανζίσιον, τη στιγμή που η ΑΕΚ πίεζε αλλά δίχως ουσία και με 2-3 φάσεις που δεν ανησύχησαν τον Χουλιάν Κουέστα.

Η φάση πάντως που σημάδεψε το δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 86′. Ο Πήλιος τραβάει πεντακάθαρα τον Σουλεϊμάνοφ προ του Αθανασιάδη αλλά Νταμπάνοβιτς και VAR αλλοιώνουν για δεύτερη φορά τη ροή του αγώνα, αρνούμενοι να στείλουν τον ΑΡΗ στην άσπρη βούλα.

Παράταση δίχως φάσεις

Στο πρώτο μισό της παράτασης κανείς από τους δύο δεν ήθελε να ρισκάρει καθώς περισσότερο είχαν το μυαλό τους στην άμυνα και στην αποφυγή λάθους παρά στη δημιουργία. Για να φτάσουμε στο 105’ όπου ο Πόνσε σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Ροζ έβαλε σωτήρια το σώμα του. Οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι εκτιμώντας ότι ο Γάλλος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, αλλά ο Νταμπάνοβιτς ήταν κατηγορηματικός, συμφώνησε μαζί του και το VAR.

Το δεύτερο μισό της παράτασης ξεκίνησε με δύο αλλαγές καθώς ο Φεράρι αντικατέστησε τον Μοντόγια στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Ματίας Αλμέιδα έβαλε και το τελευταίο του επιθετικό όπλο (Φαν Βέερτ). Η ΑΕΚ διατήρησε την κατοχή της μπάλας βάζοντας παίκτες στην περιοχή του Άρη αλλά τελικές προσπάθειες δεν βρήκε. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να τις βρει από στατικές φάσεις σαν το άστοχο σουτ του Ροζ στο 112’. Η παράταση ολοκληρώθηκε με μια ακίνδυνη κεφαλιά του Πόνσε όπου ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα.

H ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι

Εκεί έμελλε να κριθεί η πρόκριση. Ο Φαμπιάνο έκανε το 1-0, ο Κουέστα σταμάτησε τον Βίντα και ο Μορόν επίσης ευστόχησε (2-0). Ο Φαν Βέερτ μείωσε για την ΑΕΚ (2-1). Ο Γιάννης Φετφατζίδης έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία αλλά ο Χουλίάν Κουέστα έπιασε το πέναλτι και του Πόνσε. Ο Νταρίντα έδωσε ισχυρό προβάδισμα (3-1) στον ΑΡΗ. Ο Πινέδα μείωσε (3-2) για την ΑΕΚ και ο Βερστράτε είχε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση και την αξιοποίησε