Ισοπαλία… αγγαρεία και φουλ για τα ημιτελικά!

Και τώρα… τα ημιτελικά!

Ο ΑΡΗΣ σφράγισε το εισιτήριο για τους “4” του Κυπέλλου Ελλάδος με ισόπαλο 2-2 κόντρα στη Νίκη, μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στο “Κλεάνθης Βικελίδης¨.

Οι “κιτρινόμαυροι” τα βρήκαν λίγο σκούρα βλέποντας τους Κάσσο (35′) και Ριμπέιρο (46′) να ανατρέπουν το γκολ-πέναλτι του Σαβέριο από το 27′ Ο 23χρονος εξτρέμ όμως βρήκε πάλι γκολ και στο 69′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον ο ΑΡΗΣ περιμένει το αυριανό παιχνίδι ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΟΦΗ για να μάθει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Επιστροφή Βέλεθ μετά από τέσσερις μήνες!

Ο Ισπανός ήταν σημείο αναφοράς στα πλάνα του Μάντζιου, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση μετά από τέσσερις μήνες. Ο Ισπανός πήρε θέση δίπλα στον Μπράμπετς. Φατόρε-Φεράρι στα άκρα της άμυνας και ο Χουτεσιώτης στο τέρμα.

Ντουκουρέ-Τζούρασεκ στα χαφ. Παναγίδης-Σαβέριο στα εξτρέμ και ο Γκαρθία λίγο πίσω από τον προωθημένο Σαμόρα.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Δύο… πρώην στα πλάνα του Ελευθιερόπουλου

Αλλαγές έκανε και ο τεχνικός των Θεσσαλών ξεκινώντας από την άμυνα, με τον Γιαννίτση στα στόπερ δίπλα στον Ανδρέου. Κάσσος και Ναά οι πλάγιοι μπακ στην τετράδα μπροστά από τον Γκαραβέλη.

Γαβριηλίδης-Τοπαλίδης στα χαφ, με τον Λίταινα λίγο πιο μπροστά. Πολίτης-Κρητικός στα εξτρέμ και ο Ριμπέιρο στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Λίγες φάσεις αλλά… δύο γκολ

Το 3-0 του πρώτου αγώνα και οι καιρικές συνθήκες δεν βοήθησαν ώστε το πρώτο μέρος να προσφέρει ιδιαίτερο θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν. Γκολ είχε πάντως…

Ο ΑΡΗΣ χρειάστηκε την άσπρη βούλα για να σκοράρει μετά από 27 λεπτά αγώνα στα οποία δεν απείλησε τον Γκαραβέλη. Στο 26′ μία σέντρα του Γκαρθία βρήκε στο χέρι του Ανδρέου και ένα λεπτό αργότερα ο Σαβέριο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 0-1.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι Θεσσαλοί βρήκαν απάντηση με τον Πασχάλη Κάσσο. Η μπάλα κόντρα σε προσπάθεια του Κρητικού από τα αριστερά και στρώθηκε στον πρώην παίκτη του ΑΡΗ σκοράροντας με κοντινή προσπάθεια. ‘Ένα γκολ το οποίο δεν πανηγύρισε, με όλους τους παίκτες της Νίκης Βόλου να τρέχουν στον πάγκο και στον Παύλο Κυριακίδη που έχασε τη γυναίκα του πριν λίγες μέρες.

Η Νίκη τον αιφνιδίασε, ο Σαβέριο απάντησε!

Η ισοφάριση έδωσε σημαντικό μομέντουμ στους γηπεδούχους που με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος… απογειώθηκαν ψυχολογικά βρίσκοντας και δεύτερο γκολ.

Από το τραγικό λάθος του Μπράμπετς ο Πολίτης βγήκε μόνος στην περιοχή και πάσαρε για το κοντινό πλασέ του Ριμπέιρο με το οποίο έγινε το 2-1.

Ο Μάντζιος αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς βασικούς αλλά ο Σαβέριο ήταν αυτός που έδωσε πάλι τη λύση, κάνοντας το τελικό 2-2 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 69ι λεπτό.