Έσωσε τον βαθμό με… Ιτούρμπε και Γκάμα!

ΑΡΗΣ και ΟΦΗ ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους. Το τελικό 1-1 όμως είναι και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, βάσει της εικόνας του αγώνα που έγινε στο “Γεντί Κουλέ” το απόγευμα της Πέμπτης, για την 14η αγωνιστική της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο πήγαν όλα στραβά για τους “κιτρινόμαυρους”. Το τραγικό λάθος του Κουέστα έφερε το 1-0 του ΟΦΗ ενώ μέχρι το ημίχρονο οι Εντιαγέ και Γκαρσία αποχώρησαν τραυματίες.

Καλύτεροι οι “κιτρινόμαυροι” στο δεύτερο μέρος, όπου οι Λούμορ και Ιτούρμπε ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν στην ενέργεια που έλειπε επιθετικά. Αποκορύφωμα για τον Παραγουανό, η ενέργεια με την οποία κερδίζει το πέναλτι στο 89′, με τον Γκάμα να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Καμαρά και Γκάμα τα νέα πρόσωπα (4-2-3-1)

Αναμενόμενες επιλογές και επιστροφές στην ενδεκάδα των “κιτρινόμαυρων”, με εξαίρεση τον Ντάνιελ Σούντγκρεν ο οποίος έμεινε στη Θεσσαλονίκη για τη γέννηση του παιδιού του.

Ο Σάκιτς πήρε τη θέση του Σουηδού στο δεξί άκρο της άμυνας. Γκάνεα στα αριστερά και οι Φαμπιάνο-Μπράμπετς μπροστά από τον Κουέστα που επανήλθε κάτω από τα δοκάρια.

Σάσα-Τζέγκο ήταν για ακόμη μία φορά το δίδυμο των χαφ. Ο Εντιαγέ λίγο πιο μπροστά, Γκάμα-Γκαρσία στις πλευρές και ο Καμαρά στην κορυφή.

ΟΦΗ: Χωρίς εκπλήξεις αλλά με νέο ρόλο στον Ντε Γκούζμαν (4-3-3)

Με το αγαπημένο του σύστημα και χωρίς κάποια σημαντική αλλαγή παρέταξε τον ΟΦΗ ο Έλληνας τεχνικός.

Επασί στο τέρμα, Βούρος-Μπαλογιάννης τα πλάγια μπακ και ο Βούρος με τον Πασαλίδη στο κέντρο της άμυνας. Ο Μεγιάδο ήταν μπροστά από τα στόπερ, με τους Τοράλ και Γκαγιέγκος εσωτερικούς χαφ. Ο Λάμνπρου με τον Ντε Γκούζμαν -σε νέο ρόλο ο δεύτερος- ήταν οι δύο εξτρέμ και ο Καστάνιος στην κορυφή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Έξοδος… δώρο του Κουέστα, για το 1-0 του ΟΦΗ – Διπλό το κακό με Εντιαγέ

Οσο ήσυχο ήταν το πρώτο τέταρτο του αγώνα, άλλο τόσο “γεμάτο” ήταν το πεντάλεπτο μέχρι το 20ο λεπτό.

Ολα ξεκίνησαν ακριβώς στο 15′, με την κάκιστη έξοδο του Κουέστα να αφήνει κενή την εστία για τον Πασαλίδη ώστε να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά για το 1-0 των Κρητικών.

Το κακό ήταν διπλό σε αυτή τη φάση, αφού ο Εντιαγέ χτύπησε το κεφάλι στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Πασαλίδη και λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε κατευθείαν για τα αποδυτήρια αφού δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει, με τον Μαντσίνι να παίρνει τη θέση του.

Και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή πριν το ημίχρονο!

Δεύτερο γκολ ο ΑΡΗΣ μπορεί να μην δέχθηκε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρος, η ατύχια όμως του χτύπησε ξανά την πόρτα.

Την ώρα που το ρολόι σημάδευε το 37ο λεπτό, ο Ματέο Γκαρσία έπεσε μόνος του κάτω και αμέσως έγινε νόημα στο ιατρικό τιμ. Ο Αργεντινός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι και στο 39′ άφησε τη θέση του στον Ιτούρμπε.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς φάση από τον ΑΡΗ και μία ακόμη από τον ΟΦΗ στο 45′, με τον Κουέστα να πέφτει σωτήρια και να σταματάει το πλασέ του Γκαγιέγκος που βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή.

Επιτέλους φάση, με Ιτούρμπε

Το δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΡΗ να δείχνει την ίδια μέτρια εικόνα, χάρη σε ένα φάουλ όμως μπόρεσε να βρει μία τελική με την δυνατή εκτέλεση του Ιτούρμπε και την σταθερή επέμβαση του Επασί στο 51′.

Βρήκε… σφυγμό ο ΑΡΗΣ, για λίγο δεν σκόραρε ο Μαντσίνι

Η εικόνα του ΑΡΗ στις αρχές του δεύτερου μέρους δεν κράτησε -ευτυχώς-πολύ και σταδιακά άρχισε να είναι δραστήριος και λιγότερο στατικός, “φορτώνοντας” αρκετά την αριστερή πλευρά του.

Με αυτό τον τρόπο ήρθε και η μεγάλη ευκαιρία toy 62′ με πρωταγωνιστή τον Λούμορ. Ο Γκανέζος πάτησε περιοχή, “έσπασε” στον Μαντσίνι αλλά για λίγο δεν βρήκε τη μπάλα ώστε να σκοράρει σε κενή εστία.

O Λάμπρου… εμφάνισε ξανά τον ΟΦΗ επιθετικά

Από τη φάση του Γκαγιέγκος στο 45′ είχε να απειλήσει ο ΟΦΗ, βρίσκοντας φάση ξανά στο 69′ Ο Λάμπρου έκλεισε εσωτερικά, βρήκε το χώρο για το μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

Μισή… λαμπάδα στον Ιτούρμπε και άλλη μισή στον Γκάμα

Ο Παραγουανός έκανε για δεύτερη φορά τη διαφορά φέτος. Και έτυχε να είναι ξανά κόντρα στον ΟΦΗ, μετά τη γκολάρα στο ματς Κυπέλλου.

Ο 28χρονος πάτησε στην περιοχή στο 89′ και ανατράπηκε καθαρά από τον Μπαλογιάννη, με τον Παπαπέτρου να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Γκάμα να ισοφαρίζει για το τελικό 1-1,

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: ‘Άγγελος Κολλιάκος (Αθηνών), Δημήτρης Βεργέτης (Αργολίδας)

4ος: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

VAR: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθός VAR:  Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Γκαγιέγκος, 59′ Μαρινάκης, 87′ Μεγιάδο/49′ Τζέγκο, 55′ Σάκιτς