To… χάλασε στο φινάλε

Για 90 λεπτά ο ΑΡΗΣ στάθηκε όρθιος στη Λεωφόρο, “φρέναρε” τον Παναθηναϊκό και ήταν κοντά σε έναν πολύτιμο βαθμό. Και μετά ήρθε το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν πολύ καλοί αμυντικά, περιόρισαν σημαντικά τους γηπεδούχους αλλά για ακόμη μία φορά όμως προδόθηκαν από το πρόβλημα στις στημένες μπάλες και ο Σπόραρ σκόραρε με κεφαλιά από το φάουλ του Βέρμπιτς στο 90’+1′, για το τελικό 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.

Ο,τι φάσεις έγιναν από τις δύο ομάδες ήταν στο πρώτο μέρος, με την κορυφαία του Παναθηναϊκού να ανήκει στον Μπερνάρ (12′) και του ΑΡΗ στον Ιτούρμπε (16′). Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και ενώ ο ΑΡΗΣ ήταν έτοιμος να φύγει με το “Χ” το… χάλασε στο τέλος.

Ο Παναθηναϊκός είχε σκοράρει και στο 67′ με τον Μπερνάρ αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ λόγω φάουλ του Πέρεθ πάνω στον Ετέμπο.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε το ματς ο ΑΡΗΣ, λόγω της αυστηρής αποβολής του Πάλμα στις καθυστερήσεις.

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

ΑΡΗΣ: Η έκπληξη του Πάρντιου με δύο δεξιά μπακ! (4-2-3-1)

Ο Άγγλος κάτι ετοίμαζε αυτές τις μέρες και αυτό ήταν η παρουσία του Εμπακατά σε ρόλο εξτρέμ από τα δεξιά, μπροστά από τον Οντουμπάζιο, με τους Γκαρσία και Ιτούρμπε να είναι τα άλλα δύο νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο πρώτος στον άξονα, πίσω από τον Ζερβίνιο, και ο δεύτέρος στα αριστερά της επίθεσης.

Πίσω στην άμυνα δεν άλλαξε κάτι, με τους Φαμπιάνο, Ενκουλού και Μαζικού να πλαισιώνουν τον Οντουμπάζιο μπροστά από τον Κουέστα. Ετέμπο και Νταμπό παρέμειναν στα χαφ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χωρίς Αΐτορ η ενδεκάδα (4-3-3)

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπρινιόλι. Στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά  οι Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ και Σάντσες ενώ την τριάδα του κέντρου οι Ρούμπεν, Τσέριν και Μπερνάρ. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ήταν ο Βέρμπιτς, στο δεξί ο Παλάσιος και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΑΡΗΣ σε φάση προσαρμογής, ο Παναθηναϊκός σε… πίεση

Το πρώτο τέταρτο του αγώνα ανήκε στους ‘πράσινους”, απέναντι σε έναν ΑΡΗ που έψαχνε να βρει την ισορροπία του και κράτησε το μηδέν στις καλές στιγμές των γηπεδούχων μέχρι να το πετύχει.

Μέχρι το 12′ οι γηπεδούχοι είχαν τρεις καλές στιγμές, με κορυφαία τη φάση του 12’ όπου ο Χουάνκαρ έβγαλε ωραία παράλληλη στην περιοχή και ο Κουέστα σταμάτησε δύσκολα το δυνατό συρτό του Μπερνάρ.

Άρχισε να ισορροπεί και να απειλεί ο ΑΡΗΣ

Το 15′ ήταν σημείο αναφοράς για τους “κιτρινόμαυρους” στο πρώτο μέρος, με τις δύο φάσεις του Ιτούρμπε να σηματοδοτούν και ένα καλό διάστημα για αυτούς.

Ο Παραγουανός στο 16′ σούταρε μέσα από την περιοχή, σε φάση όπου ο Ζερβίνιο ήταν μόνος απέναντι από τον Μπρινιόλι αλλά λανθασμένα δεν του έδωσε την πάσα. Ο Ιταλός ένα λεπτό αργότερα σταμάτησε νέα προσπάθεια του άλλοτε άσσου της Ρόμα, πάλι από τα αριστερά.

Ισως στην πρώτη φάση του Ιτούρμπε να αποτυπώνεται και η επιθετική λειτουργία του ΑΡΗ στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Πάρντιου πήγε το ματς εκεί που ήθελε ειδικά μετά το 25′, σταματώντας τον Παναθηναϊκό με πολλά κλεψίματα στο μεσαίο τρίτο και βγαίνοντας συχνά στο επιθετικό τρανζίσιον. Εκεί όμως της έλειψε η σωστή απόφαση στο επιθετικό της τρίτο, με αποτέλεσμα να έχει τις προϋποθέσεις αλλά να μην είναι ιδιαίτερα απειλητική.

Ο Μπερνάρ σκόραρε, το VA… διόρθωσε τον Νταμπάνοβιτς

Χωρίς ρυθμό και με ελάχιστα πράγματα από τις δύο ομάδες το πρώτο κομμάτι του δεύτερου μέρους, με εξαίρεση κάποια νεύρα ανάμεσα στους παίκτες και ένα ακυρωθέν γκολ του Μπερνάρ.

Ο Βραζιλιάνος σούταρε μετά από φάση διάρκειας, η μπάλα βρήκε στον Ενκουλού και άλλαξε πορεία προς την εστία του Κουέστα. Το VAR όμως φώναξε τον Νταμπάνοβιτς για φάουλ του Πέρεθ πάνω στον Ετέμπο και έτσι ο Μαυροβούνιος ακύρωσε το τέρμα των “πράσινων”.

Πάλι τον πλήγωσαν οι στημένες μπάλες

Ο ΑΡΗΣ έμεινε όρθιος και στο δεύτερο μέρος, δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να απειλήσει ιδιαίτερα και έφτασε μία ανάσα από έναν πολύτιμο βαθμό και το… φρένο στο σερί των γηπεδούχων. Μέχρι που ήρθε τοι 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και ακόμη μία στατική φάση που τον πλήγωσε.

Ο Βέρμπιτς γέμισε με φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο Σπόραρ αφύλαχτος σκόραρε με κεφαλιά στην κλειστή γωνία του Κουέστα για το τελικό 1-0.

Αυστηρή αποβολή για Πάλμα

Μέσα σε όλα ο ΑΡΗΣ δεν έχασε μόνο το ματς στις καθυστερήσεις αλλά και τον Πάλμα. Ο Ονδουριανός πήγε δυνατά πάνω στον Τσοκάι και ο Νταμπάνοβιτς έδωσε σωστά φάουλ, Στη συνέχεια όμως πήγε να δει τη φάση και στο VAR, αποβάλλοντας τον παίκτη του ΑΡΗ με αυστηρή απευθείας κόκκινη αφού ήταν πάνω στη διεκδίκηση.