Πέρασε εμφατικά από την Κύπρο η Σκωτία

Η ομάδα του Στιβ Κλαρκ πέρασε από την Κύπρο, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 στο «AEK Arena» και έκανε το 5/5 στον 1ο όμιλο των προκριματικών.

Αγκαλιά με την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024 οι φιλοξενούμενοι που έχουν τέρματα 12-1, ενώ βρίσκονται στο +9 από τη δεύτερη Ισπανία, η οποία έχει πάντως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Ιδανικά ξεκίνησαν οι Σκωτσέζοι το ματς, με τον ΜακΤόμινεϊ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Πόρτεους στο 16′ έγραψε το 2-0, με τον ΜακΓκιν στο 30ο λεπτό να κάνει το 3-0. Η Κύπρος δεν μπορούσε να αντιδράσει ιδιαίτερα και έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Η Σκωτία κατέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε συντήρηση δυνάμεων, με την Κύπρο να μην μπορεί να κάνει και πολλά ούτε στο δεύτερο 45λεπτο. Κάπως έτσι το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους Σκωτσέζους να συνεχίζουν στην κορυφή με 15 βαθμούς και η Κύπρος στην τελευταία χωρίς κάποιο πόντο.