Παναμάς-Γαλλία 3-6: Με ματσάρα και… 6άρα στην επόμενη φάση οι «μπλε» (vid)

Με 7 βαθμούς στο σακούλι και με 6άρα στον Παναμά, η Γαλλία είναι στην επόμενη φάση του Μουντιάλ Γυναικών.

Οι «μπλε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 2′ από την Κοξ, αλλά στο 21′ η Λακράρ έκανε το 1-1 κι η Ντιανί στο 28′ έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα της ενώ η ίδια από την άσπρη βούλα έκανε το 3-1. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, στο 5′ των καθυστερήσεων η Γκαρέκ πέτυχε και τέταρτο τέρμα.

Στην επανάληψη, η Ντιανί και πάλι με πέναλτι έκανε το 5-1, ενώ ο Παναμάς κατάφερε να μειώσει στο 64′ με την Πινσόν (εύστοχη εκτέλεση πέναλτι) κι η Σεντένιο στο 87′ έκανε το 3-5. Παντως, το ματς είχε και 9ο τέρμα με την Βίκι Μπεσό στο 10′ των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-6!

Ετσι, ο Παναμάς ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Μουντιάλ χωρίς βαθμό. Πέτυχε όμως τρία γκολ (στο τελευταιο ματς και τα τρία), ενώ δέχτηκε 11.