Παρί – Μαρσέιγ 1-0: Ο Νεϊμάρ έκρινε το Classique και την πρωτιά στη Ligue 1

Η Παρί ήταν η νικήτρια του classique με αντίπαλο τη Μαρσέιγ, με τον Νεϊμάρ να γράφει το 1-0 από το 1ο ημίχρονο.

Το classique είχε θέαμα, ένταση, ευκαιρίες, τραυματισμούς κι εν τέλει ένα νικητή. Η Παρί επικράτησε με 2-0 της Μαρσέιγ στο “Παρκ ντε Πρενς” για την 11η αγωνιστική της Ligue 1 και άνοιξε στους έξι βαθμούς τη διαφορά των δύο ομάδων στη βαθμολογία.

Ο Κριστόφ Γκαλτιέ παρέταξε έπειτα από καιρό και τους τρεις σούπερ σταρ της επίθεσης, κάτι που οδήγησε τον Πάου Λόπεθ σε έξι επεμβάσεις μόνο στο 1ο ημίχρονο. Απέτυχε μόνο σε μία περίπτωση, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Νεϊμάρ να ανοίγει το σκορ.

Οι Μασσαλοί απείλησαν σε τρεις περιπτώσεις την εστία του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα (ο οποίος τραυματίστηκε ελαφρά, αλλά ανάγκασε τον Κέιλορ Νάβας να σηκωθεί για ζέσταμα), όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ.

Οι τραυματισμοί των Ντανίλο Περέιρα και Ερίκ Μπαγί για κάθε ομάδα έφεραν πρόωρα στον αγώνα τους Νορντί Μουκιέλ και Σαμουέλ Ζιγκό, όμως ο δεύτερος αποβλήθηκε στο 72′ με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό τάκλιν στον σκόρερ της αναμέτρησης.

Το ντέρμπι ήταν ήδη αρκετά σκληρό, η ένταση αυξήθηκε όπως και οι ευκαιρίες των Παριζιάνων, όμως οι κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια τους στέρησαν περισσότερα τέρματα.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής
Στρασμπούρ – Λιλ 0-3 (41′, 76′ Ντέιβιντ, 80′ Καμπελά)
Λοριάν – Ρεμς 0-0
Λανς – Μονπελιέ 1-0 (67′ Σαΐντ)
Τουλούζ – Ανζέ 3-2 (10′ Ντεγιάχερε, 40′ πέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 67′ Σπίρινγκς / 33′ Μπενταλέμπ, 90+3′ Σαλαμά)
Οσέρ – Νις 1-1 (42′ Ντα Κόστα / 20′ Ντελόρ)
Ναντ – Μπρεστ 4-1 (35′ πέν. Σάιμον, 346′ Γκαναγκό, 70′ Μοχάμεντ, 88′ Σισοκό / 18′ Φαντιγκά)
Ρεν – Λιόν 3-2 (38′, 77′ Τεριέ, 47′ Γκουιρί / 23′, 72′ Λακαζέτ)
Τρουά – Αζαξιό 0-0
Μονακό – Κλερμόν 1-1 (31′ Εμπολό / 53′ Άντριτς)
Παρί – Μαρσέιγ 1-0 (45+2′ Νεϊμάρ)