Το 35λεπτο της αισιοδοξίας

Η ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό αδικεί τον ΑΡΗ , πληρώνοντας τρεις αδράνειες και την αδυναμία του να βρει δίχτυα. Ολα αυτά όμως δεν αναιρούν την εικόνα του στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου.

Για 35 λεπτά οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον έλεγχο και την υπεροχή κόντρα στους πρωταθλητές Ελλάδος. Η άριστη κάλυψη των χώρων δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν φάση στο σετ παιχνίδι ή στο τρανζίσιον στο οποίο ο ΑΡΗΣ ήταν ιδιαίτερα απειλητικός.

Με βάση το γνωστό πρέσινγκ και την ομοιογένειά του, το σύνολο του Μάντζιου παρουσίασε ένα ελκυστικό “πακέτο” από το οποίο έλειπε μόνο το γκολ για να αγγίξει το τέλειο.

Αυτό το χρονικό διάστημα είναι που θέλει να αξιοποιήσει ο ΑΡΗΣ εν όψει Αστάνα και να το παρουσιάσει σε μεγαλύτερη διάρκεια, ώστε να φύγει με αποτέλεσμα πρόκρισης από το Νουρ Σουλτάν.