Διαμαρτύρεται λόγω… Σωκράτη η Κολωνία! (vid)

Κακή εφαρμογή του Video Referee Assistant καταλογίζει η γερμανική ομάδα

Μπορεί η Ντόρτμουντ να διέλυσε με 5-0 την Κολωνία στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Το αμφιλεγόμενο γεγονός ωστόσο συνέβη στο 2ο γκολ των Βεστφαλών το οποίο πέτυχε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο διεθνής στόπερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα Χορν και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το διαιτητή πάντως δέκατα πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα να σφυρίζει επιθετικό φάουλ. Μέσω του VAR εξετάστηκε ενδελεχώς η φάση και δεν κρίθηκε κάποια μεμπτή ενέργεια από μέρους του Έλληνα κεντρικού αμυντικου.

Το χρονικό σημείο του σφυρίγματος ωστόσο αποτελεί το ενδιαφέρον στοιχείο της υπόθεσης και το δεδομένο στο οποίο «πατάει» η Κολωνία, η οποία ενημέρωσε ότι θα κάνει επίσημη διαμαρτυρία.

Πηγή: sdna.gr