Ισόπαλοι Πανιώνιος και ΠΑΣ

Με νίκη παίρνει κεφάλι στον όμιλο ο ΑΡΗΣ

ε έναν δυνατό όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας, τον 7ο, στον οποίο συμμετέχουν επίσης οι Άρης και Παναιγιάλειος (συγκρούονται απόψε στις 20.30 στην Θεσσαλονίκη), Πανιώνιος και ΠΑΣ Γιάννινα επιθυμούσαν να ξεκινήσουν καλά σε μια διοργάνωση στην οποία πέρυσι δεν κατάφεραν να διακριθούν, τρεις ημέρες μετά την μεταξύ τους ισοπαλία (1-1) στην Ήπειρο, στο πλαίσιο της Super League.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποφασιστικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και αφού «προειδοποίησαν» στο 14′ με το σουτ του Γιώργου Σαραμαντά, το οποίο απέκρουσε στη δεξιά γωνία του ο Μάκης Γιαννίκογλου, άνοιξαν το σκορ με ωραίο αριστερό πλασέ του Αυστριακού μεσοεπιθετικού Σρνταν Σπιριντόνοβιτς, από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, μετά από ενέργεια και μπαλιά του Ιρανού διεθνούς, Εχσάν Χατζισαφί, στο 21ο λεπτό.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, είχε δύο ακόμη ευκαιρίες για γκολ, με τον Γιώργο Μασούρα στο 28′ και τον Κέβιν Ταπόκο στο 45′, ενώ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι «έχασαν» μόλις στο 9ο λεπτό τον Νταβίδ Φόνσι Ναδάλες που τραυματίστηκε, ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Αλέξανδρου Αποστολόπουλου από τον Σαραμαντά στο όριο της μεγάλης περιοχής στο 36′.

Στην ανάπαυλα ο Γιάννης Πετράκης έριξε στη «μάχη» τον Ευριπίδη Γιάκο και ο 26χρονος επιθετικός έφτασε πολύ κοντά στο να ισοφαρίσει για την ομάδα του, αλλά το κοντινό σουτ του μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 62ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Λευτέρη Αστρά. Επτά λεπτά αργότερα, ο νεαρός τερματοφύλακας του συλλόγου της Νέας Σμύρνης απέκρουσε το βολέ του Άντι Λίλα από πλάγια θέση, «κρατώντας» έτσι το 1-0.

Ο Γιάκος πήρε «το αίμα του πίσω» για το δοκάρι στο 62′, 22 λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 με κοντινό πλασέ μετά από κεφαλιά-πάσα του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου και κάπως έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης με έναν βαθμό η κάθε μια, αποτέλεσμα που δεν μπορεί να αφήσει καμία τους παραπονεμένη, καθώς ο Πανιώνιος ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο και ο ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο, αλλά ούτε τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πανιώνιος (Γρηγορίου): Αστράς, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς (65′ Πινιώτης), Ταπόκο (77′ Γεσίλ), Κόρμπος, Σαββίδης (65′ Λάμπρου), Σπιριντόνοβιτς, Χατζισαφί, Μασούρας
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Ναδάλες (9′ Καρανίκας), Σκόνδρας, Μπέριος, Μαυροπάνος, Λίλα, Κοζορώνης (46′ Γιάκος), Μανθάτης, Βιδάλ, Μπετρά (60′ Σολτάνι)

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας)