"Πάγωσε" 70.000 Πορτογάλους στο "Ντα Λουζ"(vid)

από Γιώργος Γκάτος

Ψυχρολουσία επικράτησε στο κατάμεστο "Ντα Λουζ"

38 χρόνια συμπληρώνονται από τη μεγάλη πρόκριση του ΑΡΗ επί της Μπενφίκα.

70.000 οπαδοί των γηπεδούχων, δημιούργησαν μια μαγική ατμόσφαιρα, με μοναδικό σκοπό την ανατροπή του εις βάρος τους 3-1.

Η Μπενφίκα μπήκε “δυνατά” στον αγωνιστικό χώρο και κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ στο 21′ με κεφαλιά του Ρεϊνάλντο. Στην επανάληψη, ο Γκόμεζ διπλασίασε τα τέρματα και έδωσε σκορ πρόκρισης στους γηπεδούχους. Οι Πορτογάλοι, ανοίχτηκαν και άλλο ώστε να διασφαλίσουν την πρόκριση αλλά ο Παντζιαράς “κατέβασε” τα ρολά.

Ο ΑΡΗΣ τα έδωσε “όλα” με σκοπό την πρόκριση, και στο 79ο λεπτό, πάγωσε το “Ντα Λουζ” με ένα γκολ έξω από την περιοχή του Γιώργου Σεμερτζίδη έπειτα από μια φάση διαρκείας.

Ο αγώνας αυτός ξεκίνησε στις 23:30 ώρα Ελλάδος και δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη στην Ελλάδα, κάτι που κράτησε σε αγωνία τους οπαδούς του ΑΡΗ που ήταν “αγκαλιά” με το ραδιόφωνο.

ΑΡΗΣ(Πέπε Σασία): Παντζιαράς, Πάλλας, Μόκαλης, Βένος, Φοιρός, Κούης, Ζήνδρος (46’ Μιχαλήτσος), Μπαλλής (68’ Βάγγης), Ανανιάδης, Σκόμποε, Σεμερτζίδης