Ανατροπή και δεύτερη θέση για την Λειψία

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λειψία είχε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στο φορμαρισμένο Αννόβερο. Τρίποντο και για Σάλκε, Αμβούργο

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ αλλά την Λειψία να φτάνει πιο κοντά σε αυτό με τον Τίμο Βέρνερ στις καθυστερήσεις να σημαδεύει με σουτ το οριζόντιο δοκάρι, έχοντας και ακυρωθέν γκολ λίγο νωρίτερα.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με γκολ για το Αννόβερο που με τον Τζόναθας που νίκησε στο 55′ τον Γκουλάστσι για το 0-1. Η Λειψία μετά την ψυχρολουσία έψαξε αντίδραση και στο 70′ ο Γιουσούφ Πόουλσεν έφερε το ματς στα ίσια.

Η σπουδαία ανατροπή που έβαλε φωτιά στην «Red Bull Arena» έγινε στο 86΄ με τον Βέρνερ να χαρίζει μία τεράστια νίκη στην Λειψία που έχει πλέον 22 βαθμούς και δείχνει ότι μπορεί να είναι αξιόπιστη διεκδικήτρια ακόμα και του πρωταθλήματος στην φετινή Bundesliga.