Πεντάρα ο Άγιαξ, "κόλλησε" η Φέγενορντ

Καταιγιστικός ήταν ο Άγιαξ στην αναμέτρηση με την Αλκμάαρ, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο “Αίαντας” ήταν απόλυτος κυρίαρχος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης, όπως δείχνει και το τελικό 5-0. Έτσι, έφτασε τους 19 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν και πέρασε μόνος στη δεύτερη θέση, εκμεταλλευόμενος τη γκέλα της Φέγενορντ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Φαν Ντε Μπεκ, αλλά η “καταιγίδα” ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48’ ο Ντόλμπεργκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, τέσσερα λεπτά αργότερα, με αυτογκόλ του Φαν Ράιν έγινε το 3-0. Στο 61’ ο Ζίγεκ πέτυχε το τέταρτο τέρμα της ομάδας του και στο 85’ ο Τάντιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα, η Φέγενορντ στραβοπατούσε στην έδρα της Βίλεμ, με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1. Μετά από ένα “στείρο” πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι “έλυσαν τον γόρδιο δεσμό” στο 73’ με πέναλτι του Μπεργκουί και ενώ όλα έδειχναν ότι θα φύγουν με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, ήρθε στο 85’ ο Σολ να ισοφαρίσει, χαρίζοντας στους γηπεδούχους τον βαθμό της ισοπαλίας.