Πάρτι τίτλου στο "Άνφιλντ" με… οικοδεσπότη τον Φιρμίνο (vid)

Η Άρσεναλ έκανε το… λάθος να προηγηθεί, για να δεχτεί τελικά πέντε γκολ στη συνέχεια από τη Λίβερπουλ, που με αυτό το 5-1 έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 20 ματς στην Premier League, ούσα στο +9 από τη δεύτερη Τότεναμ και στο +10 από την τρίτη Μάντσεστερ Σίτι!

Ο Άινσλι Μάιτλαντ-Νάιλς άνοιξε το σκορ για τους «κανονιέρηδες» μετά από ωραία χαμηλή σέντρα του Άλεξ Αϊβόμπι, μόλις στο 11’ και όσοι περίμεναν ότι οι «κόκκινοι» θα… μασήσουν πήραν την απάντησή τους άμεσα.

Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών για την ακρίβεια, αφού τόσο πήρε στον Ρομπέρτο Φιρμίνο να εκμεταλλευθεί το λάθος των αντιπάλων του και να ισοφαρίσει, ενώ στο 16ο λεπτό ο Βραζιλάνος άσος έκανε και το 2-1 με πολύ ωραία ατομική ενέργεια!

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δε, ο Σάντιο Μανέ αξιοποίησε την ασίστ του Άντριου Ρόμπερτσον, για το 3-1, ενώ ο Μοχάμεντ Σαλάχ κέρδισε πέναλτι από τον «δικό μας» Σωκράτη Παπασταθόπουλο, στο οποίο κι ευστόχησε…

Στην επανάληψη, η Λίβερπουλ είχε κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ, ωστόσο σκόραρε μόνο σε μια εξ αυτών. Με τον Φιρμίνο να ευστοχεί από τα 11 βήματα, μετά από αυστηρή υπόδειξη πέναλτι πάνω στον Ντέγιαν Λόβρεν από τον Σιντ Κολάσινατς, στο 65’.

Έτσι, οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την παράδοση που τους ήθελε να μένουν αήττητοι στα οκτώ -πλέον- τελευταία παιχνίδια τους με την Άρσεναλ, η οποία από την πλευρά της δεν κατέφερε να φύγει από το Άνφιλντ με νίκη για έκτο συνεχόμενο ματς!

Παράλληλα, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ αύξησε το αήττητο εντός έδρας σερί της σε 31 αγώνες πρωταθλήματος, ενώ μετράει πλέον 263 ημέρες χωρίς να χάσει στην Premier League. Βαδίζοντας ολοταχώς για την κατάκτηση του τίτλου, 29 χρόνια μετά τον τελευταίο.