Ξέσπασε η Σεβίλλη

Έπιασε προσωρινά τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 3η θέση της Primera Division.

Την προηγούμενη αγωνιστική η Σεβίλλη ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά την ήττα αυτήν την ξεπέρασε πλήρως. Έτσι, λίγες ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Μπαρτσελόνα στο Copa del Rey, οι Σεβιγιάνοι έκαναν μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση, η οποία τους έφερε και την επιβλητική νίκη με 5-0 σε βάρος της Λεβάντε. Με τη νίκη αυτή μάλιστα, ισοβαθμούν ξανά, έστω και προσωρινά, με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Σεβίλλη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, όμως στο πρώτο ημίχρονο η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στα δίχτυα. Έτσι, παρά τις πολλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων κορυφαία ήταν ένα δοκάρι του Μέσα στο 44′, το ημίχρονο έληξε στο 0-0.

Εντούτοις, στο δεύτερο μέρος οι Ανδαλουσιανοί όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά αγωνίστηκαν με ακόμη μεγαλύτερη ορμή και αυτή επέφερε έναν καταιγισμό τερμάτων. Στο 48′ ο Μπεν Γεντέρ έλαβε την ασίστ του Μέσα και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 1-0. Μάλιστα, αφιέρωσε το γκολ του, στον αγνοούμενο, Εμιλιάνο Σάλα.