Ήττα για την Αϊντχόφεν πριν τον ΑΡΗ

από Γιώργος Γκάτος

Ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους στην Ελβετία και επιστρέφουν στη χώρα τους.

Χωρίς νίκη παραμένει η PSV μετά από δύο φιλικά προετοιμασίας, καθώς στο χθεσινό φιλικό κόντρα στην Γαλλική Νις, οι Ολλανδοί ηττήθηκαν με 3-2. Μερικές μέρες νωρίτερα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι με την Νιόν (0-0).

Η Ολλανδική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 11′ με τον Λάμαρς, όμως η Νις ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με γκολ στο 37′ (Σακό) και 42′ (Σεντ-Μαξίμ).

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες προχώρησαν σε πολλές αλλαγές. Η Νις ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, με την PSV να μειώνει με το σφύριγμα της λήξης (93′) σε 3-2.

Πλέον, η ομάδα του Βαν Μπόμελ επιστρέφει στην Ολλανδία και έχει προγραμματισμένα δύο φιλικά, με τον ΑΡΗ (12/7) και την Βόλφσμπουργκ (17/7), πριν ριχθεί στη μάχη των προκριματικών του Champions League, κόντρα στη Βασιλεία (23/7).