Στο κόλπο της πρόκρισης η Ζενίτ

Προσπέρασαν την σημερινή τους αντίπαλο στη βαθμολογία

Η Ζενίτ υποδέχθηκε την Λυών για την 5η αγωνιστική του 7ου ομίλου στην «Gazprom Arena». Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά η Λυών απείλησε πρώτη φορά στο 20′, ωστόσο ο Κερζάκοφ κατάφερε να διώξει.

Η Ζενίτ έκανε αισθητή την παρουσία της στο 36ο λεπτό με τον Αζμούν, να βλέπει τον Λόπες να διώχνει εντυπωσιακά. Η ομάδα του Σεργκέι Σεμάκ άνοιξε το σκορ (42′) με κεφαλιά του Τζιούμπα, έπειτα από ωραία σέντρα του Σάντος, για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λυών ανέβασε την απόδοσή της και είχε τόσο την κατοχή αλλά και τις ευκαιρίες. Σε δύο περιπτώσεις ωστόσο, Τουσάρτ (47′) και Ντεμπελέ (57′), ήταν άστοχοι. Οι γηπεδούχοι αφού άντεξαν στην πίεση της Λυών, με σκόρερ του Οντόεφ στο 84ο λεπτό πήραν το πολύ σημαντικό τρίποντο και προσπέρασαν την σημερινή τους αντίπαλο στη βαθμολογία.