Η διαχείριση των νέων δεδομένων στην επανάληψη

Η διαχείριση του αγώνα στην επανάληψη και το σκορ που κρατάει την ομάδα μέσα στο παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο του ΟΑΚΑ ήταν ξεκίνησε με τέτοιον τρόπο που τα περιθώρια του ΑΡΗ για αποτελέσματα στένεψαν αρκετά.

Στην κακή εικόνα του πρώτου μέρους ήρθε να προστεθεί η κόκκινη του Ματίγια, το γκολ της ΑΕΚ και το όλο κλίμα που άλλαξε μετά και την επίθεση στον Λάζαρο Βαρδάκη.

Με λίγα λόγια το ματς έγινε… ροντέο και με όλα τα δεδομένα εις βάρος του ΑΡΗ πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού. Έτσι η ομάδα κλήθηκε να διαχειριστεί ρεαλιστικά την κατάσταση με φόντο τον επαναληπτικό του “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Πολύ απλά ο ΑΡΗΣ, τόσο με τις αλλαγές του Ένινγκ όσο και με την εικόνα του μέχρι το φινάλε, προσπάθησε να κρατήσει το σκορ στο 2-1 και να μην δεχθεί ακόμη ένα γκολ το οποίο θα έκανε πιο δύσκολο το έργο της πρόκρισης. Μία διαχείριση που έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα και αφήνει τα πάντα ανοικτά εν όψει του δεύτερου αγώνα που θα δώσουν οι οι δύο ομάδες σε περίπου 40 μέρες.