Επίλογος με "πεντάρα" για την Μπαρτσελόνα

Σκόραρε δύο φορές ο Μέσι

Το μόνο που είχε πραγματικά ενδιαφέρον σε αυτό το ματς ήταν στα πόσα γκολ θα σταματήσει ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός ήταν ο μόνος που είχε κάτι να περιμένει από αυτό το ματς, αφού ήταν ο μόνος που κυνηγούσε κάτι: το χρυσό παπούτσι.

Απέναντι σε μία Αλαβές που είχε ξεκινήσει γοερά τις διακοπές της, η Μπαρτσελόνα βρήκε και τα έκανε. Στα πρώτα 16 λεπτά είχε ήδη τρία δοκάρια με τους Ρίκι Πουτς (3’), Βιδάλ (12’), Μέσι (16’), με το κοντέρ τελικά να σταματάει στα 5, σε έναν υγιεινό περίπατο για την ομάδα του Κίκε Σετιέν.

Όπως γίνεται σε κάτι τέτοια ματς ήταν μέχρι να μπει το πρώτο. Το έβαλε ο Ανσού Φάτι (24’) και από εκεί και μετά η Αλαβές ύψωσε λευκή σημαία. Ο Μέσι έβαλε το πρώτο δικό του (34’, 0-2), ενώ από τα δικά του πόδια και μία ακόμα μαγική πάσα ήρθε το 0-3, που είχε για δράστη τον Λουίς Σουάρες ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.