Serie A: Νίκη και 3η θέση για την Νάπολι (vid)

Την πέμπτη εκτός έδρας νίκη της σε έξι παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε σήμερα στη Μπολόνια η Νάπολι, που επικράτησε με 1-0 της τοπικής ομάδας για την 7η αγωνιστική στην Serie A και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το νικητήριο γκολ για λογαριασμό των παρτενοπέι -που ήταν άψογοι για τουλάχιστον 70 λεπτά και δίκαια επέτρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα από την Σασουόλο- σημείωσε ο αμαρκάριστος Οσιμέν, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από σέντρα του Λοζάνο, στο 23ο λεπτό.

Ενώ στο 51’ ο Κουλιμπαλί πέτυχε και δεύτερο τέρμα για την Νάπολι, αλλά ακυρώθηκε με την χρήση VAR, καθώς ο Όσιμεν έβαλε το χέρι του μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ινσίνιε…

Οι -παθητικοί στα πρώτα τουλάχιστον 60 λεπτά της αναμέτρησης- ροσομπλού έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως σπατάλησαν όχι μια αλλά… τρεις ευκαιρίες στην ίδια φάση, με τους Ορσολίνι, Παλάσιο και Σβάντμπεργκ να μην μπορούν να νικήσουν τον Οσπίνα, για το 1-1, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.