Champions League: Η Ντιναμό άφησε "έξω" την Φερεντσβάρος (highlights)

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ποπόφ.

Η Φερεντσβάρος προσπάθησε να αιφνιδιάσει στην αντίπαλό της, χάνοντας μια ευκαιρία με τον Λόβρενσιτς στο 4’. Η Ντιναμό Κιέβου έδωσε χώρο στους Ούγγρους, προτιμώντας να βρίσκεται σε θέση άμυνας και ελπίζοντας να της δοθούν ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Άλλωστε, οι Ουκρανοί βολεύονταν με μια ισοπαλία χωρίς σκορ, προκειμένου να καταλάβουν την 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μπάλα στην κατοχή τους σε ποσοστό 60%, αλλά δεν μπορούσαν να την μετουσιώσουν σε γκολ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ντιναμό Κιέβου περίμενε τη Φερεντσβάρος να πάρει μεγαλύτερα ρίσκα, προκειμένου να φτάσει στο γκολ που έψαχνε, αφού ήθελε μόνο νίκη. Και μπορεί οι Ούγγροι να ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν οι Ουκρανοί. Ο Ποπόφ στο 60’ πήρε την ασίστ από τον Ντε Πένα και έκανε το 1-0. Στο τελευταίο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ανατροπή, αλλά η Ντιναμό Κιέβου έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ της σκορ και έφτασε εύκολα στη νίκη.