Προκρίθηκε η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε και στον δεύτερο αγώνα την Τσέλσι με το ίδιο σκορ (1-2) και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Οι Παριζιάνοι, με την συμπλήρωση 16 λεπτών στο παιχνίδι άνοιξαν το σκορ με τον Ραμπιό. Η Τσέλσι αντέδρασε και στο 27΄ ο Ντιέγκο Κόστα έφερε το σκορ σε ισορροπία.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 67ο λεπτό ο Ιμπραΐμοβιτς παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Κουρτουά.

Στον χρόνο που απέμενε, οι παίκτες του Λοράν Μπλαν διαχειρίστηκαν σωστά ο υπέρ τους προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη.

Με την πρόκριση της Παρί, η προημιτελική φάση της διοργάνωσης έχει συμπληρωθεί κατά το ήμισυ. Μπενφίκα, Ρεάλ Μαδρίτης Βόλφσμπουργκ και Παρί Σεν Ζερμέν, είναι οι τέσσερις ομάδες που έχουν, για την ώρα, εξασφαλίσει την συμμετοχή τους στην φάση των “8”.