Πω, πω μια Ντόρτμουντ!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Champions League

ο πάρτι για τους Βεστφαλούς άρχισε νωρίς. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντεμπελέ έκανε σέντρα από τα αριστερά για να έρθει με δύναμη ο Γκέτσε να αιφνιδιάσει το κέντρο της άμυνας της Λέγκια και με κεφαλιά να γράψει το 0-1. Στο 15ο λεπτό ήταν η σειρά του Σωκράτη Παπασταθόπουλου με κεφαλιά, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ραφαέλ Γκερέιρο να γράψει το 0-2 με πανομοιότυπο με το πρώτο γκολ τρόπο και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς από νωρίς. Το 0-3 στο 17ο λεπτό ήρθε από τον Μπάρτρα αφού κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά σε μία φάση διαρκείας, όπου ο Μάλαρζ απέκρουσε σουτ του Γκερέιρο, ενώ στη συνέχεια ο Σμέλτσερ επιχειρεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και αυτή φτάνει στον Μπάρτρα που κάνει το 0-3.

Στο 52ο λεπτό ο Ραφαέλ Γκερέιρο άνοιξε τον χορό των γκολ για το 2ο μέρος, αφού μετά από κόντρες σε σουτ του Ντεμπελέ, με αριστερό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 για τη γερμανική ομάδα. Στο 56’ ο Ραφαέλ Γκερέιρο, όπως και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είχαν την ευκαιρία να σημειώσουν κι άλλο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν στο 56’ και στο 63’. Στο 76ο λεπτό ο Πούλισιτς θα βγάλει εξαιρετική παράλληλη σέντρα για να έρθει ο Γκονζάλο Κάστρο και να γράψει το 0-5. Στο 87΄ο Ομπαμεγιάνγκ διαμόρφωσε με πλασέ το 0-6.