Αυτή η Μίλαν… πετάει (vid)

Βρίσκεται στο… φεγγάρι της η Μίλαν! Μετά το «διπλό» στη Σαμπντόρια, η ομάδα του Μοντέλα επικράτησε 2-0 της Λάτσιο και έτσι έφτασε στη δεύτερη σερί της νίκη, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της –εμβόλιμης- 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Με φόρα από το παιχνίδι στη Γένοβα, ο Κάρλος Μπάκα βρήκε ξανά δίχτυα και ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 37’ για λογαριασμό των «ροσονέρι», με το 1-0 να μένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την κατοχή και δεν απειλούνταν σχεδόν καθόλου.

Μάλιστα, στο 74ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νιανγκ έγινε το 2-0 και έτσι η Μίλαν αφενός «κλείδωσε» τη νίκη και αφετέρου άφησε τους «λατσιάλι» να αγνοούν το «τρίποντο» μέσα στο «Σαν Σίρο» από τον Σεπτέμβριο του 1989!